логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 лого

4ти декември   2020 лето Господово

 


 
Vecerna.Ksenija.jpg

 

 


 

Десет идеални никогаш, никому и никого

 

Никогаш

1. Не се препирај.
2. Не го повишувај гласот.
3. Немој да паѓаш со духот.
4. Не очајувај.
5. Не се прејадувај и не се опивај со вино.
6. Не лажи.
7. Не се гневи.
8. Не барај возвраќање и благодарност за доброто.
9. Не прифаќај и не отфрлај нешто категорично.
10. Не се возгордевај.

Никому

1. Не завидувај.
2. Не ласкај.
3. Не се одмаздувај.
4. Не му зборувај груби работи.
5. Не ветувај она што не можеш да го исполниш.
6. Не се фали.
7. Немој да му бидеш на терет. (Доколку е можно)
8. Не му го памети злото.
9. Не одговарај со зло на злото, туку со добро.
10. Не  го посакувај она што не си го посакуваш себеси.


Никого
1. Не  навредувај.
2. Не презирај.
3. Не се гнаси.
4. Не лути.
5. Не исмевај.
6. Не осудувај.
7. Не го сметај за полош од себе (туку обратно).
8. Не го оставај без должно внимание.
9. Не оговарај.
10. Не го претворај од смртник во свој идол.


Што сака и што не сака човек


Што сака човек:
Добар однос према себе.
Почит, љубов.
Бескрајно среќен и млад живот.
Слава, пари и богатство.
Сите можни задоволства и забави.
Среќа во семејството.
Вкусна храна.
Накит, убава и модерна облека.
Одмор. Патувања.
Многу имот.
Да има одлично здравје.
Брзо задоволување на своите желби.
Да остава добар впечаток на другите.


Што човекот не сака:

Грубост, потценување во односот према него. Невнимание.
Омраза и гнев од страна на другите. Да старее, да боледува и да умре.
Да биде во сенка и незабележан.
Сиромаштија и беда.
Досада и едноличност.
Семејни расправии и раздор.
Гладување.
Да биде лошо облечен.
Напорна работа.
Непрестајно престојување на едно место.
Да има малку.
Да доживува физичка болка и страдање.
Исчекување.
Да изгледа лошо.


*********


Парадоксот се состои во тоа дури и доколку човек би добил се што сака, тоа не му гарантира среќа. Од друга страна дури и доколку му се случува се она што не сака, тој може да биде среќен.

 

Владимир Константиновиќ Невјаровиќ
ТЕРАПИЈА НА ДУШАТА

Светотечка психотерапија                                                                 

  

Подготви: Светлана Димовска

4ти декември  2020 лето Господово

Извор

TVITer270

П.П. 2011-01-22 05:29:11

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1459
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1812
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1617
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…