логоFacebookTwitterYouTubeeMailСпомен на преподобната мајка наша
Марија Египетска

 Во тебе, мајко, верниот образ Божји засветли, земајќи го крстот и следејќи Го Христа. Со делата си подучувала како се скротува телото, како минливо и да се цени душата како бесмртна. Затоа и твојот дух, преподобна Марие, се радува со ангелите.
Тропар

 Почнувајќи ја ревносно, верни луѓе, шестата седмица од Чесниот пост, подготвувајќи се за Цветници, да Му испееме песна на Господа, Кој славно во силата на Божеството, во Ерусалим влегува, да ја погуби смртта. Побожно да ги подготвиме гранчињата на добродетелите, како знамение на победа и да воскликнеме: Осана на Творецот на сè!
Вечерна, петта недела од Постот

 Молитва:
 Господи Исусе, ветив дека до крајот верно ќе Ти служам. Помогни ми со Твојата благодат, да го одржам ова ветување. Прости ми кога не успевам во тоа пред Тебе и биди ми секогаш близу, како мој Пријател и Владика. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Послание до Евреите 9, 11-14
 Свето Евангелие по Марко 10, 32-45

 Созерцание: Колку ли повеќе крвта на Христа, Кој преку Светиот Дух се принесе Себе на Бога непорочен, ќе ја очисти совеста наша од мртви дела, за да Му служиме на живиот и вистински Бог.
Послание до Евреите 9, 14Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2871
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2683
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…