логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer419

Нашите времиња се неподносливи.  Не сум непогрешлив, можам да грешам на секој чекор, и тоа го правам.  Сепак, ќе ви кажам дека често ми паѓа на памет дека сме влегле во „апокалиптични времиња“...
       Ќе дојде време кога ќе бидат изградени машини кои ќе го контролираат начинот на кој луѓето размислуваат...
 Во тоа време само оние кои го спуштиле умот до срцето нема да бидат погодени од оваа диктатура.
 На запад луѓето живеат со мозокот, односно логиката е центар на нивниот живот.  Значи, ако научниците откријат машина, тогаш тие ќе можат да ги читаат мислите на луѓето и да ги насочат…
         Оние, пак, кои живеат со срцето во кое делува благодатта Божја и се молат со срце, во себе го имаат белегот на Крстот и никој не може духовно да ги контролира.  Имаат слобода на духот...
 Не грижете се за вашата неможност да се концентрирате кога стоите во молитва.  Пред сè, чувајте го споменот на Бога и мирот во срцето.  За да го пронајдете вистинскиот пат, најдобро е да се молите на самиот Бог...
 Литургиската молитва со честите Света Причест претставува полнота.
 Христијаните секогаш ќе бидат погрешно разбрани од луѓето околу нив.
        Кога некој ќе почне да живее според Христа, тогаш општеството го отфрла.  Но, тогаш се стекнува со друго општество, бидејќи и ние христијаните имаме свое општество.  Ништо не губиме на овој свет...
 Мора да ја почитуваме слободата на другите.  Тоа што се прави со насилство не трае во време и вечност...


 Свети Софрониј Сахаров

 

Избор од фб профил на Maja BelevaПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3381
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3201
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…