логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  Psaltir.jpg 


Книгата Псалми, на еврејски „книга на пофалби“ за сите луѓе од Стариот завет беше најпогодна молитвена книга. Господ ја употребувал во Својата молитва со учениците(Марко 14,26), затоа и Црквата, сосема природно, ја прифатила. Секоја богослужба вклучува пеење или читање од некои псалми. Исто така, и во Новиот завет некои псалми добиле привилегиран карактер во Литургијата;ги читаме како пророштво за тајната Христова. Тоа е случајот со псалмот 2 „Господ ми рече: Ти си  мој Син, Денес  јас  те родив „, со псалмот 67 „Нека воскресне Бог, и нека се разбегаат непријателите Негови„ и уште други. Најпосле, псалтирот стана вистинска школа на лична молитва за христијаните. Вдахновена од Светиот Дух, оваа книга навистина, не` учи да Му зборуваме на нашиот Бог, да Му ја изразуваме нашата благодарност, нашата радост, нашата жалост, нашиот страв, нашата желба да ја извршуваме Неговата волја и Неговите зборови да ги спроведуваме во дело.


Спротивно на некои книги на духовност, кои ја претставуваат молитвата на апстрактен начин и понекогаш отсечена од остатокот на животот, псалмите не` учат од секоја ситуација да правиме средба со Бога. Било да бидеме во искушение или да изобилуваме од радост, сами или во група, во псалмите го наоѓаме вистинскиот став што одговара. Од него учиме секоја работа во вселената да ја гледаме како Божја твар и во нејзино име да Го фалиме Господа: Така псалмот 103, што го читаме во почетокот на вечерната, е вистинска химна за созданието. Други псалми не` учат да ја кажеме на Бога нашата најдлабока жалост, како псалмот 87, па дури и да благодариме во самото срце за таа жалост (Псалм 68). Кој текст, подобро од псалмот 50, може да не` учи на вистинско покајание? Псалмите, наречени псалми за качување (119  и натаму ) или за царството ( 92 до 99  ) ни помагаат да се молиме како членови на Црквата чиј Господ и Цар е Христос.
Во нашата лична молитва, псалтирот можеме да го употребуваме на два начина: едниот се состои во тоа псалтирот да го читаме според богослужбениот ред ( катизми ),  а другиот -  во изборот на еден или друг псалм според нашите потреби, според состојбата во која се наоѓаме; длабоката привлечност што Духот ја влева во нашите срца. И едниот и другиот начин христијаните го практикувале во своите времиња. Првиот ни помага да не паднеме во субјективизам, а вториот ни помага се` што живееме да го поврзуваме со молитвата ( на пример: читањето на псалтирот крај одарот на умрениот ).
Псалтирот е прототип на целата христијанска химнографија.

evpraksija.oso13.jpg

ИЗВОР: БОГ Е ЖИВ – ВЕРОУЧЕНИЕ ЗА СЕМЕЈСТВАТА
Подготви: Стојанка Тежак

 

Друго:

Псалтир - реиздание (24.02.2017) ...

ПРЕПОДОБЕН ЕФРЕМ СИРИН- ПСАЛТИР ...

Акатистот и византиската химнографија

 

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1264
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1473
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1342
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…