логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 Arhimandrid.Rafael.karelin

“Оче,што да правам за да Го засакам Бог?
  Схимникот му рекол:
  -Собери си го расеаниот ум и држи го името Исус Христос во срцето,      

размислувај дека си под млаз на Божјата милост, дека секој ден е дар Божји, така ќе почнеш да чуствуваш  благодарност а таа раѓа љубов.


  - Секој ден читај го Евангелието, читај за да исполнуваш.
 -  Секоја вечер размисли како си постапил тој ден, кој грев си госторил, која заповед  ја исполни.
 - За да ги засакаш лугето не им суди,  вели: „Кој и да е, овој човек е подобар од мене“.
  Ние сме христијани толку колку што имаме духовна љубов во срцето. Заповедите за љубов кон Бог и лугето се крила кои човекот го подигаат во висините.
 - Секогаш моли се:“Господи, дај ми да Те засакам со толкава сила со која порано го сакав гревот“, “Господи, дај ми благодат да те засакам, Господи дај ми сили да ја исполнамТвојата волја, Господи дај ми храброст да се откажам од својата гордост, Амин“.

( Дел од извадокот од книгата „Како да живееме во Христа„ - архимандрит Рафаил Карелин.)

 

фб Снежана Корнет

Мај 2022 лето Господово

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3410
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3240
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…