логоFacebookTwitterYouTubeeMail

38.machenici1
За монасите на последните времиња ­


Големиот старец преподобен Антониј се молел за судбината на монасите. Тогаш му се јави Господ и му кажа:
„Твоето духовно потомство нема да исчезне до крајот на светот, но монасите ќе се разликуваат по своите подвизи.
Еве, види!“
И старецот погледна...
Стојат три монаси: монах на древното доба, монах од средниот век и монах од последните времиња, а покрај нив тече огнена река.
Монахот од старо време кој има силни, моќни (благодатни) крилја, замавнал со нив, се подигнал на голема височина, слободно ја прелетал огненaта река и се спуштил на другиот брег.
Монахот од средниот век, со орловски крилја, се оддалечил неколку чекори за да земе залет и со напор полетал значително пониско од првиот, но пламената река сепак не го дофатила.
Монахот од последните времиња, кој имал кокошкини крилја, летал со голема мака, ниско, ниско, така што неговата мантија ја зафатил оган.
Тој ги напрегнал сите свои сили, едвај некако успеал да ја прелета реката и паднал од изнемоштеност.

Понатаму Господ му објаснува на старецот Антониј Велики:
„На првиот монах му е дадена голема благодат, со нејзина помош тој слободно ја прелетал огнената река, па ќе добие награда како за послушание.
Вториот монах ја прелетал реката со голем труд. Тој исто така ќе добие награда за послушание.
Третиот монах, монахот на последните времиња, ќе добие награда како за подвиг и покајание, заради многу тешкиот живот и трпење без роптање“.
Тогаш, на големиот старец, преподобниот Антониј, се` му станало јасно. Многу монаси во последните времиња ќе живеат во светот, но ќе бидат поголеми од монахот од старото време!
Тие му благодарат на Бога, се спасуваат низ страдања и рамни им се на големите светители. И самиот живот за нив е подвиг!


Старец Сава Псково – Печерски+

 

Избород фб профил на

Оливера Соколова Македонска
is with
Архангел Михаил
.

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1602
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2054
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1809
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…