логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Не си ти оној кој се плаши. Не си ти оној кој се вознемирува. Не си ти оној кој трепери и полудува од неволјите и тешкотиите на секојдневието, туку тоа се улогите што си ги натоварил на себе, тие прават да се чувствуваш така. Ако го соблечеш костумот што тие ти го облекоа и ја скинеш маската што ја носиш, претставувајќи се за нешто што не си, тогаш ќе видиш дека ти никогаш не покажа страв; никогаш не почувствува меланхолија. Твојот немир не ти припаѓа тебе. Тој им припаѓа на твоите улоги. Не е твој. Ти си радосен. Духот, душата која живее во тебе не знае за немир и грижи, таа е дар Божји исполнет со светлина и радост. Грижата е одговор на лагата која ја живееш. Немирот е поради улогата која се обидуваш да ја играш, стравот – вина не заради тоа што си го направил, туку за она коешто си заборавил и откажал да го доживееш…

 Не си ти оној што се плаши, но ти ги чувствуваш стравовите на оние што те одгледале. Родителите не се само биолошки реалности,  многу повеќе се душевни чинители. Во секој случај, душата не се раѓа со стравови и проекции. Во нас живеат нашите предци, како што кажа Свети Порфириј. Нашата мисија е да ги исцелиме.  

    ,,Од мерки за сигурност се заградивме со ѕидови, и ѕидовите се претворија во наш затвор‘‘
    (Коста Уранис)

Ако нешто Го трогнало и Го трогнува Христа, тоа се луѓето кои љубат. Оние кои имаат срце. Тие чувствуваат, страдаат, ја доживуваат болката, радоста, животот, грижите, сакањето и љубовта. Жените мироносици се првите кои Го виделе Воскреснатиот Христос, бидејќи тие имале силен копнеж за Него. Ја имале љубовта што го надминува стравот и несигурностите, оправдувањата и предрасудите. Го имале она срце, кое кога љуби не знае да брои, туку само да дава…

 

https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/stravot-toa-ne-si-ti/

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1489
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1861
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1655
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…