логоFacebookTwitterYouTubeeMail

3.angeli.so.truba

“ Старецот (Јосиф Спилеот) како да спиеше. Ние го подготвивме неговото тело за погребение, го пресоблековме. Но, кога почнавме тоа да го правиме, неговото тело се лизгаше од нашите раце, ја немаше изгубено еластичноста. Монасите и монахињите не се вкочануваат по смртта. Какво што е телото на човекот кога спие, такво е и телото на монахот по смртта. Тоа не се вкочанува како телото на мирскиот човек, кое што станува како дрвено.

Без разлика колку часови или денови ќе поминат до погребението - монахот како да спие. Ако некој спие, и го пресоблекуваат, пренесуваат и слично, така е и со телото на мртвиот монах. Од самиот потстриг, човекот веднаш го придобива тоа својство, тој карактер и натприродна особина. Зошто? Затоа што, како прво, Бог сака да покаже колку Му е угодно монаштвото, посветувањето на својот живот на Господ, а како второ, за да посведочи дека смртта на Христијанинот е сон.

Затоа и местото за погребение се нарекува место на успение. Човекот заспива и еден ден ќе се разбуди. Дури ако умре и грешен монах, тој изгледа како да спие! Кога човек ќе прими постриг, се променуваат природните телесни својства. Колку е прекрасно што Бог ни покажува како Он го љуби монаштвото - девствен, подвижнички и натприроден начин на живот!

Таа еластичност на телото по смртта - е натприродно чудо, бидејќи и монашкиот живот е натприроден. Тоа е таинство, со никој друг тоа не се случува, само со монахот, дури, ако тој е монах само еден час. Се случува и тоа.“

- Старец Ефрем Филотејски

 

Избор од фб профил на

Monika Nikolova

 20ти ноември 2020 лето ГосподовоВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1466
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1817
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1624
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…