логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

МОЛИТВА КОН СВЕТИТЕ  ПРВОВРХОВНИ АПОСТОЛИ ПЕТАР И ПАВЛЕ


 О, преславни апостоли Петар и Павле, вие целиот евангелиски пат од земјата  до небото незадржувајќи се сте го поминале, бидејќи на него не можеше да ве запре, ниту да ве принуди од него да скршнете: никаква неволја, никаква мака, никаква, тага, никакво патење, никакво старадање, никакво гонење, никаква закана, никаква опасност, никаков страв, никаков меч, никаково мачење, никаква смрт. Помогнете ни и нам, грешните, тој свет пат без препреки да го поминеме и да влеземе во Царството Небесно. Заради Господа Христа вие се сте оставиле, но затоа Него сте Го добиле; Него - единствениот Бог на небото и земјата, а со Него и сите Негови богатства : вечната Божја вистина, вечната Божја правда, вечната Божја љубов, вечниот Божествен живот. Поделете ни и нам, грешните, по некоја трошка од Неговата Божја вистина, од Неговата Божја правда, од Неговата Божја љубов , од Неговиот Божествен живот, па и од нас, безобзирните, да побегне секоја лага, секоја неправда, секоја омраза, секоја злоба, секоја пакост, секоја гордост, секоја алчност, секој гнев, секој јад, секоја завист, секоја лукавост, секоја страст, секое зло, секој грев, секоја смрт, секој ѓавол, секој пекол.

3.angeli.so.truba
Херувимски неболетни Првоапостоли, вие со своето Евангелие ни објавивте прекрасна благовест: дека нашето живеење е на небесата. О, погледајте од небото кон нас: еве, ние се валкаме во блатото на нашите гревови и се давиме во калта на нашите страсти, - ве молиме, испружете ни ги милостиво светите раце свои, извадете не од смрдеата наша, и поведете не од земјата кон небото; измолете за нас од Господа Евангелско покајание, Евангелска љубов, Евангелска молитва, Евангелски пост, Евангелска смиреност, Евангелска добрина, Евангелска милост, Евангелско трпение, сите добродетели на Евангелието, за да тие насочени кон небото добродетели, преку боженствена сила што е во нив, ги пренесат нашите души од земјата на небото, па ние, иако со телото на земјата,  со душата на небото да живееме. Ние знаеме, ние чувствуваме: секој наш грев е воденички камен околу вратотот на нашите души  и со својата тежина постојано не влече надолу и ќе не одвлече во вечното царство на гревот  - пеколот, ако вие, о свети Првоапостоли, не ни дојдете на помош и не не ослободите од гревовите наши, воденичките камења наши, кои не потапчуваат во темнина, во мрак, во духовна смрт.
О, на Богот на љубовта семилостиви Апостоли : научете не да се молиме - за спасение на нашите души; научете не да постиме - за спасение на нашите души научете не да љубиме - за спасение на нашите души; научете не евангелски да живееме и евангелски да умираме, та ниеден од нас да не живее за себе и да не умира за себе, туку да живееме за Господа и  да умираме за Господа, за да би се удостоиле со вечен живот во Небесното Негово Царство, и така и на нас да се исполни вашата Евангелска вистина, свети Првоапостоли : Ако живееме, ако умираме - Господови сме.
О, преголеми благовесници на Спасителот, вие не научивте на Евангелската вистина: дека нашиот човечки живот на земјата е само подготовка за вечниот живот на небото. Затоа ве молиме од сета душа: подарете ни ги сите божествени сили кои ни се потребни за побожен живот на земјата и за вечен живот на небото. Подарете ни вера: во неа е силата на љубовта; подарете ни љубов, во неа е силата на надежта; подарете ни надеж, во неа е силата на молитвата; подарете ни молитва: во неа е силата на постот; подарете ни пост: во него е силата на трпението; подарете ни трпение, па тоа во нас нека го доврши делото на светата вера и сите свети  способности, за да можеме во овој и во оној свет радосно и сесрдно да живееме за Господа Исуса - вечната наша надеж, вечната љубов наша, вечната наша радост, вечниот живот наш.
О, богомудри Првоапостоли, вие свети и непогрешливи водачи и раководители наши, ве молиме и ве преколнуваме: Водете не и раководете не низ овој свет и овој живот, со сесветата и сепросветителна ваша благодат живеејќи во нас, молејќи се во нас, љубејќи во нас, постејќи во нас, мислејќи за нас, чуствувајќи во нас, делувајќи во нас, извршувајќи ги евангелските заповеди во нас, и така нас, многугрешните, немоќните и слабите, воведете не во Царството Небесно, за да можеме и овде и таму со сето срце, со сета душа, со сета мисла, со сета сила своја вечно да Му служиме на чудесниот и чудотворен Господ и Спасител наш - Исус Христос, Кому нека е и од нас, преку вас, секаква пофалба, чест и слава, сега и секогаш и во вековите на вековите. Амин.

Извор: www.mpc-svpetka.com  (Акатисти и Канони)
Ако на горенаведената страница случајно ви излегува кодиран текст, проверете дали вашиот интернет пребарувач е подесен да декодира текст со UTF-8 фонтот.

  Македонска Православна Црква „Св. Параскева - Петка“
2056 N Kedzie Ave, Chicago, IL 60647ж

 

Извор:

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1603
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2054
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1810
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…