логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

3.angeli.so.truba

то значи тоа љубов? Лесно е да кажеш - љубов. Но, колку само подвиг треба за да ја стекнеш вистинската љубов. Таа нѐ завидува, нѐ суди, не се срди, на сѐ се надева, во сѐ верува. Таква е љубовта. Оти ако завидуваш, ако сѐ срдиш, како можеш да имаш нешто заедничко со Бога? Ако постојано судиш или завидуваш, како ќе живееш во просторот на љубовта? Таа ќе те гори, ќе те пече, ќе те измачува!


Љубовта сѐ простува, оди напред во жртва за сите. А како ќе знаеме дека некој неизмерно Го љуби Бога? Доколку во себе има таква љубов која не се срди, во сѐ верува, сѐ простува. Какви прекрасни особини има љубовта Божја! Колку убаво звучи! Ќе си речеш: што е полесно од тоа да се сакаме меѓу себе? А испаѓа дека сѐ друго можеш полесно да правиш. Но, за да љубиш вистински потребна е голема жртва и аскеза, и тоа со години. Подвиг е да љубиш. Треба секогаш кога ќе бидеш повреден да возвратиш со љубов. Не само да претрпиш, туку и да возвратиш со љубов. Така почнува аскезата, тогаш започнуваш да Му се приближуваш на Бога, за Он да се всели во твоето срце. Правите ли барем малку така? Морате, зашто така правеле сите Божји светии".


Архимандрит Партениј

 

Избор од фб профил на

Александар Дојчинов


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1122
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1057
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…