логоFacebookTwitterYouTubeeMail 

Што е душевна напнатост?
Нејзиниот корен е во недостаток на љубовта.Чувствувате во другиот свој  непријател.Не чувствувате дека сте едно, дека сите ние сме едно. Ние не сме непријатели. Зошто да се разделуваме? Зошто  поделби? Каде ти ќе бидеш по сто години,а каде ќе бидам јас?

Каде сите ќе бидеме пред Бог? Зошто тогаш да се расправаме? Зошто меѓусебно да не се сакаме ? Зошто да не простуваме?

Просто ни  сме глупави! Глупост е на не го сакаш другиот. А  да сакаш - значи да  имаш голема памет, мудрост и светост.

Божански  е да се сака.

 

Архимандрит Андреј Конанос

 

Извор: ФБ профил на Свети грчки старци - Порфирије, Пајсије, Јаков - Sveti grčki starci

 

 

15.03.2019Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2960
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2793
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…