логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Кажи ми брату, каква е твојата молитва?

Почнуваме со молитвата. Теоријата останува во втор план. Не те прашувам колку книги имаш прочитано, ниту пак ќе ти кажам колку имам прочитано јас. Само, те прашувам: „Колку се молиш, брату?’’ И само со тоа би можел да ти кажам зошто имаш или немаш мир.
Треба да се вратиме на молитвата од нашите родители. Дали дома сме имале мајка или баба?

Кога ќе научиме да се молиме како што тоа го правеа нашите баби, ситуацијата во нашта земја ќе се промени. Не се сеќаваме на тоа? Има ли некој да не го знае тоа? Бабата ја покриваше главата, паѓаше на коленици и почнуваше да се моли, плачејќи и бришејќи си ги солзите со крајот на шамијата или шалот. Освен ‘‘Оче наш’’, знаеше уште две или три молитви... Колку молитви знаеш ти?

Еднаш, отец Деметрио Бехан и отец Клеопа, видоа една старица од село, со папучи на нозете, како се моли со толку силен жар, што еден голем пламен се формираше врз нејзината глава. На тоа ниво на молитва треба да стигнеме. Тогаш ние нема да треба да бараме од законодавците да ни дадат нешто.
Да одиме кај Богот на Светлината и кај огнот на молитвата.
------------------
(Извадок од „Ми недостига Небото, животот на отец Јоаничи Балан’’, издавачка куќа Манастир Сихастрија, Романија 2010, ст. 510);

Јоаничи Балан беше Архимандрит во манастирот Сихастрија, Романија;

Слика: Манастир Сихастрија, Романија

 

Подготви:

Снежана Корнет

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1950
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…