логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Симнување во адот, икона на о. Стаматис Склирис

До нашата редакција стигнаа неколку писма во кои читателите зборуваат за нивната борба со ирационални стравови и анксиозност. Поради тоа, се надеваме дека оваа молитва ќе им помогне на оние коишто минуваат низ ваква борба.

+++

Избави ме, Боже мој, од стравот што го понизува и срами Твоето создание. Те молам да не се плашам од денот, ниту од ноќта, зашто Твој е денот, и Твоја е ноќта. Нека не ме плаши ни гората, ни водата; зошто Ти ги создаде горите, и меѓи си поставил меѓу водите. Нека не ме плашат ни горските ѕверки, ни водните ѕверки, зашто сите животни се Твои, Господи. Нека не ме плашат ни соништа во ноќта, ни привиденија во денот, зашто Твојот Ангел стои од мојата десна страна. Боже вечен, нека не ме плаши ни Твојот невидлив противник, кого го победи со Твојот чесен крст. И смртта нека не ме плаши, Христе мој сесилен, зашто Ти смртта ја победи, и со Своето воскресение целиот свет го осветли како со најсилна светлина.

Стравот ме прати како сенка. На пладне сенката на дрвото се губи. Кога сонцето се издига највисоко над сите предмети на земјата, тогаш сенките се губат. Кога сонцето е на својот исток или запад, пониско од високите планини, тогаш сенките се најдолги. И Ти, Господи и Боже мој, кога заоѓаш од мојот поглед, долгите и мрачни сенки се збираат околу мене, и го плашат моето срце. А кога Те гледам возвишен над сите висини, сенките се губат и стравот си заминува.

Светители Божји, молете се за мене грешниот (грешната), да се спасам од овој безумен страв. Ангеле Божји, милостив молитвенику, никогаш не оставај ме поради моите гревови. Слава на Бога во висините, слава Му во вечни векови. Амин!

Извор: http://pravoslavie.mk.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3094
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2432
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…