логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Тропар, глас 8:


На половината од Празникот, жедната моја душа напој ја со водата на благочестието, зашто Ти, Спасителе, на сите си им викал: Кој е жеден, нека дојде при Мене и нека пие! Извору на нашиот живот, Христе Боже, слава Ти!

Кондак, глас 4.


Создателу на сѐ и Владико Христе Боже, на половината од Празникот кој беше пропишан со законот, Ти им говореше на оние што Те слушаа: Пријдете, и нацрпете од водата на бесмртноста! Затоа и ние Ти се поклонуваме и верно Ти викаме: Дарувај ни ги Твоите добрини, зашто Ти си Изворот на нашиот живот.

Икос: Запустената моја душа од безбројни гревови, наводни ја со потоците од крвта Твоја, и направи ја плодоносна со добродетели, зашто Ти си им рекол на сите да доаѓаат при Тебе, Сесвето Слово Божјо, и да црпат жива вода на нераспадливоста, која ги очистува гревовите на оние што го воспеваат Твоето славно и божествено Воскресение, давајќи им ја навистина крепкоста на Духот, која слегува од висините, на Твоите ученици кои Те знаат за Бог Тебе – Благи, зашто Ти си Изворот на нашиот живот.

 Подготви: Т.С.

 Друго:

Hristos.Sudija.jpg

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1603
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2055
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1811
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…