логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Отче Свети, слушајќи го гласот на Евангелието Господово, ти се одрече од светот сметајќи го богатството и славата негова за невредна и затоа на сите им воскликнуваше: »Љуби Го Бога и ќе најдеш голема милост. Ништо не ставај пред Неговата љубов, за кога ќе дојде во слава, можеш да најдеш покој со сите светии.« По неговите молитви, Христе Боже, сочувај ги и спаси ги нашите души.
Утрена, четврта седмица од постот
(Химна на Светиот Јован Лествичник)

 Поуки на светите отци: Задржи го јазикот, кој беснее, да не би се впуштил во препирка. Седумдесет пати на ден фаќај се во борба со овој тиранин.
 Свети Јован Лествичник

 Молитва:
 Помогни ни, Боже благи, секој ден да се држиме до животните начела на Господа наш Исуса Христа и да ги твориме делата кои се со Твој благослов. Господи, научи нè секогаш да се угледуваме на Твоите светители со длабоко почитување и вдахновување, та и ние да пребиваме во идното Твое Царство. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Послание до Евреите 6, 9-12
 Свето Евангелие по Марко 7, 31-37

 Созерцание: Зашто Бог не е неправеден па да го заборави вашето дело и трудот на љубовта која ја покажавте за Името Негово, послужувајќи и служејќи на светите.
Послание до Евреите 6, 10

Подготви: А.Л.

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3109
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2947
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…