логоFacebookTwitterYouTubeeMail

и да се разговара со нив за заповедите
01 октомври 2014 лето Господово

Психолозите гледаат голем воспитувачки потенцијал во Библијата и христијанските заповеди.

„Ако тоа би било семејно чтение, какво што веќе има во семејствата, но малку, колку што е потребно... Да се прочита Библијата: тоа секогаш ке биде откривање, за неа може да се размислува, за неа може да се зборува навечер“, изјави детскиот семеен психолог Лариса Захарова во програмата „Вечност и време“, на телевизискиот канал „Спас“.

Таа исто така раскажа дека, според практиката, семејствата коишто го посетуваат храмот, подготвени се повеќе да работат на себе, да ги решат проблемите во семејните односи.

Во своето обраќање кон педагогот, арт-терапевтот Татјана Шишова рече дека Црквата е чуварка на правилата и заповедите Божји. Таа напомна за распространетоста на книгата од отец Јован Крестјанкин „За исповедта“, во која подробно се зборува за гревовите.

„Кога тој зборува за заповедта ’Не убивај‘, тој вели дека, кога се лутиме, ние пројавуваме агресија, а тоа влегува во оваа заповед. Станува збор за прашањето, дали да им се дозволи на децата да го покажат својот гнев и да удрат некого“, изјави психологот.

Таа констатираше дека, пројавувањето на девијантното однесување кај малолетниците сега е сѐ почесто, „бидејќи нормите, вредностите се уништуваат, децата уште многу рано се дезориентирани“. Т Шишова раскажа, дека неколку години наназад се издаваше весник на руски јазик, во којшто се наведуваа „рецепти, како да се биде груб кон постарата генерација, да се исмеваат пензионерите, ако некој пензионер се обиде да побара да му отстапите место, како да се донесат учителите“.

Таа напомна и за проблемите поврзани со компјутерските игри, истакнувајќи дека ентузијазмот кај децата води до фактот што тие почнуваат да ги подражаваат виртуелните херои, „кои многу често се однесуваат деструктивно, девијантно“. Како што напомна психологот, компјутерските игри биле создадени како симулатори и имаат влијание врз децата „дури и поголемо од филмовите или цртаните филмови“.

Извор: Интерфакс-религија.ру

Преземено од: Бигорски манастирВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1602
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2054
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1809
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…