логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 Верен народе, радосно да воскликнеме и торжествено да Му запееме на Бога, поздравувајќи го Крстот Господен, зашто е извор на светост за целата вселена.
 Го целиваме Чесниот Крст, Христе, кој си благоизволил да го понесеш на Твоите плеќи, на кој прифати да бидеш издигнат и распнат со тело, зашто преку него имаме сила против невидливите непријатели.
Утрена, Крстопоклона Недела

 Поуки на светите отци: Тебе само ти наложил да се молиш за оној кој те повредил, а како да се постапи со него, за тоа заповедал да Му Го препуштиш Нему.
 Свети Јован Златоуст

 Сакајќи да го спаси светот, Устроителот на сè самоветен ни дојде, и како Бог, Пастир, заради нас се јави како човек како нас и на сличните како сличен ги повика, како Бог слуша: Аллилуја!
Од Акатистот на Пресвета Богородица

 Молитва:
 Боже наш, ние често повикуваме: »Земи го мојот живот и со Себе освети го«. Искрено и со вера да речеме: »Помогни ми ова време да го поминам соединет со Тебе и заради Тебе«. По молитвите на Пресветата Твоја Мајка и со нејзиното покровителство, помилуј нè. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 13, 2-13
 Битие 8, 4-21
 Соломонови Изреки 10, 31; 11, 1-12

 Созерцание: Правдата на незлобливиот го управува неговиот живот, а безбожникот паѓа од својата безбожност.
Соломонови Изреки 11, 5

 Подготви: А.Л.

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3196
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3034
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…