логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

arhierei.svpetka.jpg Господи, Ти си му помогнал на кроткиот Давид во борбата и си го направил способен да го надвладее иноплеменикот; Притекни напомош на Твојот Православен народ, и со оружјето на Крстот порази ги нашите противници. Со Твојата штедрост покажи ни ја Твојата милост како некогаш и направи да познаат (противниците наши) дека Ти Си Бог и дека ќе победиме ние, кои на Тебе се надеваме. По молитвите на Твојата Пречиста Мајка, дарувај ни милост голема.
Вечерна, Крстопоклнона Недела

 Поуки на светите отци: Ако малку проштевате, и Он малку ќе ви прости! Ако многу проштевате, Он многу ќе ви прости!
 Свети Јован Златоуст

 Молитва:
 Со вера во силата на Чесниот Крст Твој да го положиме животот во Твоите раце, Господи, и да бидеме непоколебливи кога ќе ни отежне патот, предано служејќи Ти без отстапување, зашто сакаме да ти служиме по волјата Твоја. Амин.

 Читање од Светото Писмо:
 Исаија 9, 9-21; 10, 1-4
 Битие 7, 1-5
 Соломонови Изреки 8, 32-36; 9, 1-11

 Созерцание: Зашто кој ме наоѓа мене, наоѓа живот и добива љубов од Господа.
Соломонови Изреки 8, 17

Подготви: А.Л.

Посети:{moshis}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2614
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2407
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…