логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


markov.prezde11.jpg Во ова време на воздржание, Христе, Си засветлил со светлост на воздржание над оние кои во грев одат. Доведи нè до светиот ден на Твоето страдање, за да Ти пееме: Стани, Боже, и помилуј нè.
Утрена, втора недела од Постот

 Поуки од светите отци: ...И ќе размислите за секоја заповед и повелба Господова. Ќе се преиспитате еда ли сте прекршиле нешто или превиделе, та да се исправувате во сè.
Свети Григориј Палама

Молитва:
Боже, помогни ни да имаме Христолик дух и здив на љубов, ширум да се отворат дверите на Твојата Црква. Помогни ни со другите да дејствуваме во Твојата љубов, како едно семејство, едно тело, за како чеда Твои, да растеме во Духот на соборноста. Амин.

Читање од Светото Писмо:
Послание Евреите 3, 12-16
Свето Евангелие по Марко 1, 34-44

  Созерцание: Браќа, гледајте, да не би во некого од вас, да има лошо срце за верата, та да отстапи од живиот Бог.
Послание до Евреите 3, 12Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3118
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…