логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


(Чиста)
monahinja.crkva.jpgНедела на Православието

 На пречистиот Твој Образ се поклонуваме, Благи, просејќи простување на прегрешенијата наши, Христе Боже наш, зашто Си благоволил со телото да се искачиш на Крстот, за да ги избавиш созданијата Твои од ропството на ѓаволот. Затоа, благодарствено Ти воскликнуваме: со радост сè Си исполнил, Спасителу наш, доаѓајќи да го спасиш светот.
 

Тропар на Неделата на Православието

 Ден на радост и веселба ни е денес! Зашто догмата на вистинската Вера сјае во целосна слава и Црквата Христова блеска од убавина, украсена со светите икони, кои сега се вратени, а Бог ни подари едномислие меѓу верните.
 

Утрена, Недела на Православието 

Молитва:
Дај ни, Господи, истрајност во исповедањето на Вистината,  која е во Христа: за преку Него да дојде спасение на светот. Помогни ни, води нè и укрепи нè, та и ние секој ден од својот живот да стануваме »икони« на Патот, Вистината и Животот. Амин.

Читање од Светото Писмо:
Послание до Евреите 11, 24-26; 11, 32-40
Свето Евангелие по Јован 1, 44-52

  Созерцание: ...Кои преку вера победија царства, вршеа правда, добија ветувања, затворија уста на лавови; угаснаа огнена сила, ја избегнаа острицата на мечот, од немоќни станаа крепки, станаа силни во војна, прогонија туѓи војски;
Послание до Евреите 11, 3 3-34

 

Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3211
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3054
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…