логоFacebookTwitterYouTubeeMail

sreda.sv.petka6.jpg

 Господи, ти си одредил покајание за мене грешниот, сакајќи заради Твоето неизмерно милосрдие мене недостојниот да ме спасиш. Припаѓам кон Тебе и Ти се молам: смири ја преку постот мојата душа, зашто како кон покров прибегнувам кон Тебе, Единствен Многумилостив.
Утрена, Чист четврток

 Поуки од Светите отци: Затоа, во кого во срцето се наоѓа лажливост, омраза, осудување, тој претходно нека ја очисти душата своја, па тогаш нека пристапи и пости и се моли. Кој е непријателски расположен спрема својот брат и го исмева, тој прво нека се измири со братот и нека му прости; дури тогаш тој може да се приближи кон Господа.
Свети Ефрем Сирин

 Молитва:
 Господи, во срам и тага се отвораат дверите на моето срце. Помогни ми да ги спознаам моите гревови, укрепи ме и вразуми ме да помолам за прошка. Избави ме од тврдоглавост и срдечна закоравеност и заштити ме, зашто на тебе се надевам. А кога ќе се вселиш во нас, Спасителу, очистувајќи ги нашите срца, никогаш повеќе не нè напуштај. Амин.

 Читања од Светото Писмо:
 Исаија 2, 11-21
 Битие 2, 4-19
 Соломонови Изреки 3, 1-19

  Созерцание: Не се сметај за мудрец; бој се од Господа и бегај од злото.
Соломонови Изреки 3, 7

Подготви: А.Л.

Посети:{moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3133
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2467
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…