логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

monahinja.kandilo4.jpg 

 Радосно да го започнеме сесветото време на воздржување; да засветлиме светлозрачно со светите заповеди на Христа, нашиот Бог, со сјајот на љубовта и блесокот на молитвата, чистотата на светлоста и мажествена крепост. Облечени во одежди на светлина, да поитаме кон тридневното свето Воскресение, кое му засветли на светот со слава на животот вечен.
Утрена, Чист вторник

 sv.efrem.sirin2.jpgПоуки од Светите отци: И така, возљубени мои, да го држиме овој пост со ревност и чисто срце, зашто тој е сладок и пријатен за оние кои ги поминуваат свето овие денови. Овој свет пост да го употребиме во борба со ѓаволот, зашто без пост и молитва никој не може да го победи духот на злото. Во овој пост, возљубени мои, да молиме и просиме милост од Себлагиот и Милосрдниот, Кој не го отфрла оној кој пости. Овој пост, возљубени мои, ја отвора небесната врата, зашто нè издига од земјата и не вознесува во висините.
Свети Ефрем Сирин

 Молитва:
 Отче Небесен, секогаш да ги слушаме зборовите кои ги изговорил Синот Твој, Исус, за радоста наша да би била потполна, длабока и вечна, да видат луѓето дека сме биле со Господа Исуса, творејќи ја Неговата волја. Амин.

 Читања од Светото Писмо:
 Исаија 1, 19-31; 2, 1-3
 Битие 1, 14-23
 Соломонови Изреки 1, 20-33

  Созерцание: Но кој Мене Ме слуша, ќе живее безопасно и спокојно, не плашејќи се од злото.
Соломонови Изреки 1, 33

Подготви: А.Л.


Посети: {moshits}Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 3025
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2344
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…