логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 

Дванаесет најдобри другари

1. Правда - од смрт избавува;
2. Чистота - кон Бога приведува;
3. Молитва и пост - Со Бога соединува;
4. Љубов - каде е љубовта, таму и Бог живее;
5. Смирение и благодарност - од тоа лукавиот
трепери од страв;
6. Расудување - над сите добрини;
7. Послушание - свето дело и брз пат кон спасение;
8. Воздржување - нему не му треба наредба;
9. Напори - чест за телото и спасение за душата;
10. Покајание - чиста радост за Бога и за ангелите;
11. Неосудување - спасение без мака;
12. Милостиња - дело на самиот Бог.

Свети Амвросиј ОптинскиВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie