логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Кон Новогодишниот концерт на Македонската филхармонија, одржан во салонот на МОБ, под диригентство на Борјан Цанев и солист Ана Дурловски - сопран


Овој пат Новогодишниот концерт со атмосферата што ја создаде го потврди брендот за престиж на присутните и успеа да ги задоволи вкусовите на публиката која ја имаше во преголем број, па на човека му требаше среќа за да добие бројче во гардеробата.
Програмски концертот беше конципиран умешно и со многу осет: од една страна весела и кокетна музичка содржина во првиот дел, а од друга страна веќе "класичниот" Штраус во вториот дел. Токму и затоа очигледна беше интенцијата: концертмајстор во првиот дел беше младата Ана Контраденко и Краповски јуниор, како водач на виолончела, а во вториот дел беа почитуваните Румен Димитриев, како концертмајстор и Краповски сениор, како водач на виолончелата.

Првиот дел беше конципиран со дела од Офенбах, Шостакович, Лехар, Андерсон, Калмер и Хачатуријан како делови од оперети, свити и балети. Тоа се дела кои по својата содржина се весели, музички "забавни", мелодични и музикални, со танцови ритми. И токму во ваков стил македонските симфоничари ги изведоа: мошне професионално, а бараната содржинска веселост и кокетност беше достигната со леснотија на звукот кај распеаните гудачи, динамички нијанси од големи пијанисима до ведри и оптимистични распони на звукот, со дозволени кокетности, места каде музичарите пееја, поголеми акценти, посебно симпатични кај дувачите кои во еден момент испуштија и конфети, одлично изведени ритмички делници на контрабасистите кои заедно со удирачите за цело време го одржуваа бараното ниво на концертот. Вториот дел продолжи во ист манир, каде публиката со задоволство ги впиваше звуците на Штраусовата музика.

Воодушевувањето кај публиката го надополни сопранистката Ана Дурловски. Со изведбата на три арии од оперетите "Веселата вдовица", "Кралица на чардашот" и "Јудита", таа уште еднаш ја покажа својата музичка зрелост, интерпретативни способности, беспрекорни и со леснотија изведени високи регистри, артистичност во изведбата и одличен контакт со публиката.

И покрај самата содржина на композициите, концертот немаше да биде вака обликуван без диригентот на оваа вечер Борјан Цанев. Тој со својот одличен вкус и измерена софистицираност, во целосната изведба на програмската концепција даде и еден свој личен белег: мерка, шарм и професионалност.

Во оваа убава ноќ единствен момент кој не враќаше во секојдневието беше истакнатото спонзорство на почетокот на сцената. Можеби ова треба да стои само на концертното ливче.

Мирјана Павловска-ШулајковскаПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »