логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Големо интересирање за новото ЦД на Трпчески и во Сингапур

Угледниот критичар на британското радио Класик ФМ, Сајмон Бејтс, го прогласи новиот албум на Симон Трпчески за издание на неделата. „Слики“ е насловот на четвртото ЦД на Трпчески на кое македонскиот пијанист изведува композиции од францускиот автор Клод Дебиси, издадено за реномираната куќа „ЕМИ Класикс“. Според Бејтс, Трпчески денес се вбројува во редот на најреномираните млади музичари на светската музичка сцена.

Големо интересирање за новото ЦД на Трпчески и во Сингапур

Весникот „Сандеј тајмс“, пак, пишува дека „младиот Македонец веќе се докажа како исклучителен интерпретатор на делата на Рахманинов и Шопен, а со извонредниот албум „Дебиси“ тој го проширува неговиот опсег уште повеќе, прикажувајќи мајсторија на боја, техничка виртуозност и музичка имагинација на изненадувачка зрелост“. Весникот продолжува со пофални зборови за Трпчески, меѓудругото и за самиот програмски избор. „Програмата е со големи барања, со два сета од делата „Слики“ во центарот, бравурата „Веселиот остров“..., две „Арабески“ и секогаш популарната „Детско катче“... Во целосен контраст, тој нуди заносно, чисто објаснување на „Месечина“, а во „Слики“, тој го покажува неговиот полн технички и музички арсенал во застрашувачките арабески заокружувајќи го рециталот со пијано изведба на „Веселиот остров“ која го одзема здивот. Трпчески бара да биде слушнат“, завршува критиката.

Пофални критики за најновиот албум на Симон Трпчески пишуваа и весниците во Сингапур, каде што неодамна нашиот пијанист настапи како солист со тамошниот Симфониски оркестар под диригентство на Лан Шуи. (Т.И.)

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »