логоFacebookTwitterYouTubeeMail


РОМАНОТ НА ГОЦЕ СМИЛЕВСКИ СО ПЛАНЕТАРНИ РАЗМЕРИ


Македонија добива светско литературно чудо

"Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе биде објавен во 20 земји, што е исклучително редок случај за дела од млади автори


Како можеби ниту еден друг роман од млад македонски автор во нашата историја, делото "Сестрата на Зигмунд Фројд" од Гоце Смилевски ќе биде објавен во 20 земји во светот! Покрај најголемиот светски издавач "Пингвин УСА" за САД и "Пингвин УК" за Велика Британија, романот на Смилевски во своите програми за објавување го вклучија и низа други познати издавачи. Меѓу нив се и "Белфонд" од Франција, "Гуанда" од Италија, "Објектива" од Португалија, "Кинерет" од Израел, "Бертранд/Рекорд" од Бразил и "Амбо Антос" од Холандија.

На шпански јазик за Латинска Америка, САД и Шпанија романот "Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе го објави "Алфагуара" од Мадрид, а за скандинавските земји делото го откупи "Гилдендал Норск" од Норвешка. "Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе се појави и во Чешка, во издание на "Одеон", во Турција, во издание на "Немезис" и во Унгарија, во издание на "Нуитот".

Во земјите на поранешна Југославија и на Балканот издавачи на делото на Смилевски ќе бидат "Цанкарјева заложба" од Словенија, "Фрактура" од Хрватска, "Архипелаг" од Србија и "Колибри" од Бугарија. Првиот превод на "Сестрата на Зигмунд Фројд" ќе се појави во Италија, во септември оваа година.

Авторот Гоце Смилевски за ВЕЧЕР објасни дека високиот број на понуди за превод е исклучително редок случај кај млади автори од светот.
"Интересот за "Сестрата на Зигмунд Фројд" продолжува кај издавачите во светот, што е многу важно затоа што ретко се нуди ваква можност на автори под четириесет години. Слично беше пред неколку години по Франкфуртскиот саем, со книгата "Мерењето на светот" од германскиот автор Даниел Келман", вели Смилевски.

"Дијалог" од Скопје неодамна објави трето издание на овој роман, за кој Смилевски минатата година ја доби Наградата за литература на Европската унија што ја доделува Европската комисија во соработка со Европската федерација на издавачи.

Феномен на светскиот книжевен пазар
"Романот "Сестрата на Зигмунд Фројд" од Гоце Смилевски веќе е феномен на светскиот книжевен пазар. Тоа почна на Саемот на книгата во Франкфурт 2010 и се уште трае. Смилевски припаѓа на новата генерација автори од Централна и Јужна Европа чија визија е храбра и неопходна во нашиот свет кој се менува", истакнува Пјер Астие, сопственик на Агенцијата "Астие" од Париз која посредува во обезбедувањето на авторските права за објавување на делото.

(Де.Т.) Вечер

 

 http://vecer.com.mk/?ItemID=0788019B8FF8F94C88FCDF18A9E4A805

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 834
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4476
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 568
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »