логоFacebookTwitterYouTubeeMail

TViter224

Јована Матевска Атанасова

TViTer249елосипедистот


          Работев во претпријатието Јавни Паркинзи и овој Велигден времето направи неочекуван пресврт, небото се расчисти и пладнињата беа пријатно топли. Луѓето се соочија со ненадејниот атмосферски притисок и промената на своето биометео, па омамени од жештината нервозно бараа место за паркинг, особено помладите кои ги чекаше резервирано столче низ кафулињата на Градската улица. Свиреа, пцуеја, покажуваа прсти и гестикулираа вулгарно, иако штотуку излегле од црква. Сосема нехристијански, спротивно на смислата на празникот.
          Во врвулицата се појави и едно црно Ауди. Автомобилот пред него само што заминуваше. Одвнатре трештеше гласна музика , низ отворените прозорци мирисаше на цитрусен озонер и вклучен клима уред.
Детето, веројатно имаше дваесеттина години, а според начинот на кој отсечно, грубо и школски паркираше, можеби и помалку. Зад автомобилот се построи велосипедист. Го познав по шапката, тоа беше чичко Томо, пријател на татко ми од старата маала. Сиромав и сирот, преживеа мозочен удар пред неколку години, но тоа не го спречи да продолжи со вообичаените активности, кои во неговата ситуација беа и неопходност. Немаше кој да се грижи за него. Ќе ја скриеше главата од препек сонцето под капче и неуморно вртеше на педалите, додека капките пот му се цедеа по снагата. Од местото на живеење пазарот му беше далеку и за секоја потреба беше принуден да го исползува најевтинот погон-нозете.
          Кога возачот на Аудито го забележа велосипедистот, заспа на свирката. Нагази по неа со дланката и ја подаде главата низ прозорчето. „Абе тиквар, ти слеп ли си? Јас тебе ќе те чекам цел ден? Дај тргни ја таа крнтијата да не ме изнервираш, па да си ја собираш од на отпад!
         А Томо како Томо, добродушен, мек како потквасен леб, се поттргна додека возачот го блокираше сообраќајот со недоволно вештите потези кои ги научил на полигон. Не беше за секого предодреден брз и гломазен автомобил.
Ме фати некоја необјаснива лутина додека заминуваше чичко Томо со измачениот и згрчен израз низ кој наѕираше маката. Имаше уште долг пат до дома. И татко ми има велосипед. Би дозволил некој вака да го понижува? Додека чичко Томо по најголемата горештина го минува градот, надуенкото се перчи со машината која и не знае да ја управува и тоа додека удобно седи во климатизиран простор. Нема почит кон постариот затоа што воланот му дава некаков авторитет?
           Точно пред да го направи завршниот потег му приоѓам. Не тој, јас ќе го имам последниот удар. -Дечко не може да паркираш тука.
Збунето и бледо ме гледа, поднамалувајќи ја музиката.- Како?
            -Местово е наменето за инвалиди.
Се поднаведнува и гледа напред низ шофершајбната, па ја вади главата низ проозрецот барајќи ознака. -Ама не гледам ознака.
          -Жалам. Правила се правила. И тие МОРА да се почитуваат!- ги нагласувам последните зборови, иако знам дека дечкото е емоционално неписмен и нема да разбере кон што алудирам.
           Лут и набабрен, со поглед кој кажуваше „ќе видиш ти“ , едвај ја вади предницата на автомобилот нанапред. Ја збучи колата и низ силен пцуеж изваден од него и автомобилот замина. Тој ден не направив големо дело за човештвото, но во себе, ја одбранив честа на велосипедистите кои арогантните и нервозни возачи постојано ја погазуваат. Нема да бидеш совесен возач се’ додека се однесуваш супериорно кон останатите учесници во сообраќајот.
         

*Не се однесувајте надмено. Не заборавајте, во животот и возачот некогаш бил пешак.

 

 Извор фб профилл на Јована Матевска Атанасова

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 984
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5325
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 727
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »