логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 TVITer602

Има ли полоша работа од фалбите?


Може има, ама и фалбите се катастрофа. Многу
е лошо да те фалат. Ужасно е. А најлошо е тоа
да ти се допаѓа. Тогаш си готов. Ќе почнеш да
се мислиш посебен, голема работа, сите ти
делат фалби, ти ова – ти она, без тебе ништо,
и ќе завршиш ко пропалица, морална, или
и материјална, конечно човечка. Ќе се сетиш
некогаш си знаел да правиш нешто, да можеш,
а сега ти се зело, и веќе е доцна. што дечки
знам што ги биваше за нешто, ама млади им
кажаа колку се добри, на нив е светот, и толку...
после ги снема, се упропастија... им се зема
дарот. Рано прецветале? Не, не ни процветаа.

Те фалат ли многу, пази да не завршиш
како Чаушеску или Гадафи, а тие мислеа дека
сè најдобро за народот си прават и тој ги сака,
вера прави од нив...кога тоа...не било баш така.
Ги отепаа како кучиња.

Опкружи се со ласкавци, изгуби се и умри, има
ли таква максима? Ако нема, да се измисли.

Има и нешто полошо од тоа да те фалат, а тоа е:
сам да се фалиш. Јас ова, јас она... јас па јас. Кој
сака самобендисани? Никој. Може мајка им, а
може ни таа. А се пофалиш, треба некој да те
перне по глава. За памет. Може нема да се
фалиш ко ќе пораснеш... ако пораснеш.

За своите фалби да кажам, што да кажам? А се
пофалам – мрак. И пак не ми доаѓа памет.
Во Охрид бев најдобар пациент, почнав да се
фалам, сум си прошол како на одмор, права
уживанција... операција – голема работа, и оп-
си дојдов дома, компликации постоперативни,
инекции во стомак, нема одење, лежи и мисли...
лежи со месеци... И пак исто... почнав да се фалам
овој пат, дека најдобро инекции си ставам... штом
се пофалив така, си ставив една, и оп – крв од мевот.
Па фали се пак...

И пак исто...еве вчера, ставам јас Леонар Коен
на фб...и Игор ми вика, „почнавме посериозни
работи“...и јас, не издржа срце, сива клетка...
одговарам: „почнав да спијам ноќе“.

3.angeli.so.truba

Ајде? Значи спиеш, а? Е оди сега заспиј да те видам,
фалбаџи прост...еве, сега е веќе 5.35, ново утро
осамна, а јас око не сум склопил цела вечер...
се препушив... чекам
некој да стане... за муабет.
Да се пофалам како не сум спиел.

 

26.03.2013

Избор од фб профил на

Тихомир Јанчовски

 

Друго:

Тихомир Јанчовски: „Одамна не се плашам од ништо...“

Тихомир Јанчовски:„Има една сорта чудни луѓе...“

Тихомир Јанчовски: „Руми - ДВА СВЕТА“

Тихомир Јанчовски – Страст за револуција

 

Тихомир Јанчовски – поет, колумнист и преведувач (14.03.2016)

Тихомир Јанчовски: Коста  

Подари книга - Тихомир Јанчовски (25.12.2015)

Тихомир Јанчовски: Азбучна песна

„Два света“ од Руми, во избор и превод на Тихо

 

 p.p.

Декември 2020 лето Господово

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…
Септември 24, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш не нашле доволна причина да останат на брегот.“ „Успехот понекогаш е резултат од цела серија неуспеси.“

Беседи

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

 Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свадбена облека (25.09.2021)

Свадбена облека е подвигот на очистување на срцето од страстите во послушание. Без овој подвиг никој не може да се нарече христијанин. За монасите и свештенството свадбена облека е нешто...

« »