логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ПО СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО КАРЛОВИ ВАРИ


Долг аплауз за Споменик на Мајкл Џексон


Насмеана публика со долг аплауз го наградила филмот каде значајна улога игра Тони Михајловски


Насмеана публика со долг аплауз го наградила филмот "Споменик на Мајкл Џексон" по светската премиера завчера на престижниот фестивал во Карлови Вари. Филмот во режија на Дарко Лунгулов е и македонска копродукција, а игра и Тони Михајловски.

После проекцијата екипата примала честитки за делото со хумор полн со иронија и сјајни актерски ролји.

"Публиката едноставно дишеше со филмот и ја забележуваше секоја промена на нијансите и сјајно реагираше на хуморот во филмот. Не можев да посакам подобра премиера и реакција на публиката и навистина и актерите и продуцентите и јас сме пресреќни што филмот го започна својот фестивалски живот на вака прекрасен начин", изјавува Лунгулов по премиерата во престижната натпреварувачка програма "Источно од западот" каде пред неколку години победи македонскиот "Панкот не е мртов".

Меѓу екипата која се поклонила по проекцијата биле Лунгулов, актерите Наташа Тапушковиќ и Драган Бјелогрлиќ, продуцентот Снежана Пенев и копродуцентите Феликс Еисел од Германија и Огнен Антов од Македонија.

Веќе се појави и првата критика во познат медиум, "Синеуропа", каде се вели дека приказната е раскажана на класичен начин кој е вистински избор за вака трогателна и искрено смешна мрачна комедија.

"Актерската подела функционира совршено како целина, и се чувствува силна хемија помеѓу неколкуте главни ликови што е тешко да се предвиди, дури и за најискусниот кастинг директор, па изгледа како актерите да ја граделе таа хемија на сетот. "Споменик на Мајкл Џексон" е филм со врвен квалитет, топла приказна која би требало да пројде еднакво добро како на фестивалите така и кај кино гледачите", се вели во критиката од Владан Петковиќ, кој е редовен дописник и за "Скрин Дејли".

Филмот на Лунгулов ќе биде прикажан на 22 јули и на филмскиот фестивал во Пула. Македонски копродуценти се Дрим Фактори и Ака филм, а поддржан е од Филмски фонд на Македонија. Дел од "Споменик на Мајкл Џексон" се снимаше и во Македонија.

 (Де.Т.)  - Вечер


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

« »