логоFacebookTwitterYouTubeeMail

ВО МАНУ промовирана книга за Крлежа по повод 120 години од раѓањето и 100 години од неговото прво доаѓање во Македонија

„Мирослав Крлежа 120 години од раѓањето и 100 години од првото доаѓање во Македонија“, ова е насловот на книгата која денеска, на Денот на Фондацијата „Трифун Костовски“, како нејзино издание и издание на Македонската академија на науките и уметностите, беше промовирана во Академијата. Специјалното издание за еден од најголемите писатели на нашето време, Мирослав Крлежа и Македонија, кое е објавено по повод 120-годишнината од неговото раѓање (Загреб 1913 - 1981) и стогодишнината од неговото прво, од трите доаѓања во земјава во 1913 година, содржи текстови на академик Катица Ќулафкова, на Горан Калоѓера и Божо Рудеж од Хрватска, како и на академик Гане Тодоровски. Тодоровски, како што потсети академик Камбовски во своето обраќање, Крлежа го нарекуваше „Волтер на нашето време“ и човек кој бил голем пријател на Македонија и на македонската култура.

„Мирослав Крлежа, со ова издание, повторно се враќа и во Македонија. Тој неа и' припаѓа. И неа ја има задолжено.Тој се има впишано во македонската понова културна историја со неговата емпатична љубов спрема македонскиот народ. Со неговиот восхит пред македонската средновековна уметност. Со неговата почит спрема македонската писменост. Со свеста дека глаголичната писменост и култура ги има конституирано словенските идентитети, посебно на потегот помеѓу Македонија, Босна и Херцеговина и Хрватска. Со сочувството спрема македонските историски трагизми, поделби и неправди. Со интересот за македонската книжевна и културна модерна. Со разбирањето за македонските театарски прилики. Со јасната свест за македонскиот идентитет и неговата посебност. Со својата визија за издавање посебна (општа ) македонска енциклопедија. Со својата македонска патописна приказна. Со својата македонска лузна, од времето на неговото прво доаѓање во Македонија, во 1913 година, во екот на Балканските војни, кога едвај спасува жива глава“, посочува меѓу другото академик Ќулафкова.

Изданието го промовираше академик Влада Урошевиќ, по најавеното обраќање на академиците: Томе Серафимовски, претседател на УО на Фондацијата и Владо Камбовски, претседател на МАНУ и на Трифун Костовски, основачот на Фондацијата.

Академик Камбовски потенцираше и дека и оваа година, 16. Фондација „Трифун Костовски ја продолжува својата дејност како благородна форма на поддршка на активностите на МАНУ, додека Трифун Костовски, во своето обраќање изрази задоволство што во изминатите неколку години изданијата на Фондацијата се со регионална димензија што коинцидира со потребата за се' поголемо запознавање на постојните балкански вредности, но и со аспирациите за влез во ЕУ и НАТО. Фрагменти од книгата читаа актерите: Магдалена Ризова-Черних и Борче Начев. (К.Б.)


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »