логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА КНИГАТА И АВТОРСКОТО ПРАВО

Книгите се најмоќните алатки што ни стојат на располагање


НУБ која годинава слави 70 години од своето формирање традиционално се вклучи во одбележувањето и преку испраќање на порака од македонски автор. Годинава пораката ја прочита академикот Митко Маџунков. Во рамките на одбележувањето беше доделена и наградата за најчитан автор според јавните библиотеки на Р. Македонија, а ја доби писателот Блаже Миневски


"Книгите се најмоќните алатки што ни стојат на располагање за да се отстрани сиромаштијата и да се зајакне мирот. Во нив е изразена човечката креативност и желбата за споделување идеи и сознанија, но и за ширење на разбирањето и толеранцијата", истакнува генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова, во својата порака по повод Светскиот ден на книгата и авторското право, кој вчера беше одбележан и од страна на Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски" во Скопје. НУБ кој годинава слави 70 години од своето формирање се вклучи во одбележувањето и преку испраќање на порака од македонски автор. Годинава пораката ја прочита академикот Митко Маџунков. Тој истакна дека прашањето за местото на книгата во денешниот свет, врзано и за авторските права, отвора многу важни теми.

"Едната од нив е и соодносот меѓу печатените книги и електронските изданија. Ова особено важи за оние средини, каква што е и македонската, што ја прескокнале златната доба на печатарството и така останале без доволно пишани споменици. Нашата држава вложува големи напори да се надомести пропуштеното, за што сведочат многу едиции во печатена, но и електронска форма. Другата важна тема се авторските права, што е во непосредна врска со слободниот пристап на Интернет.

Авторските права треба да се почитуваат, но треба да се почитува и правото на пасионираните читатели чија потрага по нови книги во една слободна духовна татковина игра важна, речиси пионерска улога", вели академик Маџунков.

Присутните традиционално на подарок добија книга и роза, идејата која според директорот на НУБ, д-р Иван Зарев потекнува од стариот каталонски обичај.

"Со ова празнување УНЕСКО сака да оддаде признание на книгите и писателите и да ги охрабри луѓето да ги откријат или повторно да уживаат во читањето на книгите. Во изминатите години во нашиот храм на книгата промовиравме значајни капитални проекти кои придонесуваат за ширење на книгата и читањето како од македонските автори, така и од врвните автори на светската книжевност, а Министерството за култура како традиционален покровител и годинава го поддржа одбележувањето", истакна д-р Заров. (Д.Т.)

Блаже Миневски е најчитан автор

Според добиените податоци за искористување на фондовите на Јавните библиотеки во Република Македонија, односно според бројот на регистрирани позајмувања во 26 јавни библиотеки во државата, најчитан автор во 2013 е писателот Блаже Миневски.
"Имам добиено повеќе награди, но оваа некако посебно ми е значајна и драга затоа што доаѓа од оној за кој писателот постои, од читателот. Токму читателот е тој што на крајот го дава судот за она што е напишано и ако нема читател, нема ни смисла да се пишува. Со ова добивате повратен сигнал дека вашите книги и идеи не одат во празно, дека има одек", вели Миневски. Тој ни откри дека во моментот подготвува роман кој како што вели, бара многу повеќе истражување не само во нашите архиви и музеи, туку и надвор од Македонија.
"Темата опфаќа судбина на едно македонско семејство, поврзана со сите балкански премрежја од почетокот на минатиот век до денес"

Фото:Ѕ.Плавевски- ВечерПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »