логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 ОД 8 ДО 14 АПРИЛ - 26. САЕМ НА КНИГА


Изданија на 70 најголеми издавачи од Македонија и од регионот


Под мотото "Саем на книга, саем за љубовта кон пишаниот збор", годинава на саемот ќе се претстават и издавачите од Србија, Бугарија, Албанија, Италија, Шведска и за првпат од Унгарија, а ќе се одржат и повеќе од 40 промоции


Традиционалниот, 26. по ред, Саем на книгата стартува на 8 и ќе трае до 14 април. Во "Метрополис арена" на Скопски саем, на површина од 3.000 метри квадратни ќе бидат претставени повеќе од 70 издавачи од Македонија и од странство. Според организаторите, на саемот, кој се одржува под покровителство на Министерството за култура, пред македонската јавност ќе бидат претставени современи и класични литературни дела, стручна, научна и белетристичка литература, учебници и училишни прирачници, енциклопедии и дела од областа на културата и уметноста. Саемот на книгата, како што велат, е еден од најатрактивните манифестации, а бројот на посетители се движи околу 40.000.

На саемот, како и минатите години, покрај најголемите домашни издавачи, ќе се претстават и издавачи од регионот. Официјалниот претставник на Србија е Народната библиотека на Србија, а ќе бидат претставени и изданијата на Вулкан". Од Бугарија ќе се претстави Просвета либри", а од Албанија Тоена", Фон Ноли" и Лабова". Претставувањето на Италијанците е поддржано од Амбасадата на Италија, а од Шведска ќе биде промовирана детската литература. За прв пат на саемот ќе учествува и Унгарија, при што ќе бидат изложени преводите на дела од унгарски јазик настанати во изминатите десетина години.

Во рамките на саемот ќе се одржат и преку 40 промоции на новообјавени изданија, средби со автори и литературни читања.

За време на саемот ќе се организира и кампања на тема Прати најљубовна порака поврзана со книгата и пишаниот збор на Фејсбук страницата на Скопскиот саем и добиј книга", во рамките на која ќе бидат доделени 100 книги.

Саемот свечено ќе биде отворен ден претходно, односно в понеделник во 19 часот, а работното време е од 10 до 20 часот. Цента на влезниците е 30 денари, а за организирани групи 20 денари. (Д.Т.)

"Златен прстен", Исидора Бјелица, Дикенс...
Во организација на НУБ Свети Климент Охридски" ќе се претстави со над 100 наслови од едициите Ѕвезди на светската книжевност" и Нобеловци", како и со пет нови изданија во едицијата Македонска книжевност", а ќе се организираат и промоции на македонски автори - добитници на домашни и меѓународни награди. Издавачката куќа Феникс" ќе ја додели наградата Златен прстен" за творечки опус, на штандот на Или-или " ќе може да се купи романот Резервен живот" од Лидија Димковска, кој ја доби "Европската награда за литература". Издавачката куќа "Три", пак, ќе организира гостување на авторката од Србија, Исидора Бјелица.

Најдобро издание, книга и книжар
Од страна на Здружението на издавачи и книжари на Македонија и годинава ќе бидат доделени награди за најдобро издание меѓу двата саеми, најдобар книжар на годината, како и најпродавана книга на саемот. Резултатите од изборот, кој е направен во силната конкуренција и богатата понуда на издавачката продукција, ќе бидат објавени в сабота (12 април) во 19 часот.

Извор: ВечерПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

« »