логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


 МАНУ-  14-ти март, лето Господово 2014

Manu.Matea10.jpg

Ристо Лазаров

МАТЕЈА МАТЕВСКИ ЈА ЦРТА УЛИЦАТА НА СТАРИОТ ЦВEЌАР ВО ИСТАНБУЛ

На едно ливче хартија
позајмено од келнерот во кафулето Аквариус во Охрид
поетот Матеја Матевски
ја црта улицата Истaклик во Истанбул
која од Таксим води кон Галата Сарај
и од која, еве тука некаде, под лицејот,
се скршнува во Улицата на стариот цвеќар.
Колку што го боли раката, баш десната,
толку понастојчиво поетот ги повлекува линиите
небаре оттука, откај езерото од неговите песни,
ќе ја здогледаме некако родната му куќа
и ќе го почувствуваме опојниот мирис на шебојот од детството
баш во Улицата на стариот цвеќар во Истанбул.

Игра на судбината ли е, што ли е,
ама на еден поет навистина му прилега
да се роди баш во Улицата на стариот цвеќар,
како што и на улицата и личи да си има свој личен поет,
вардач на нејзините тајнни и ишкач на заборавот.

Напати, баш како и сега, низ Улицата на стариот цвеќар во Истанбул,
удолу, кон морето, се спушта задумана тага
а од зад некој прозорец ќе пролета и нежен звук на виолина.
Во улицата на стариот цвеќар во Истанбул
сега врие од заитани бизнисмени со мобилни телефони
и изгубени туристи со мобилни фото-апарати
и со слушалки од вокмени во ушите.
Низ калдрмата, одвреме навреме,
ќе се стркала по некоја шеќердисана мисла
стрвна по уште троа шеќер-локум у шербет-кафе
и троа троичка сусамче и марципан од први мераци.

Напати, баш како и сега, од улицата на стариот цвеќар во Истанбул,
се фрла директен поглед на Параходот ми пристигна,
сосе очите расплачени и устето насмеано,
и баш тогаш повеќето цвеќиња молкум земаат починка
до новото распупување коешто мигум ќе втаса,
со секое веслување на нови спомени во старите куќи.
Во Улицата на стариот цвеќар во Истанбул
сега се стискаат тајни шеп-шеп шепотари
и јавни вревачи по фудбалските натпревари
- жив доказ дека сегашноста сепак му завидува на минатото,
тука, каде што некогаш сетики врвел и Јане Сандански,
со очила за сонце и со џепен саат закачен за реверот со сребрено синџирче,
а зад него, се разбира, врвеле и тајни агенти
кои му ставале сопки на времето кога ќе подзабрзало.

Напати, баш како и сега, на Улицата на стариот цвеќар во Истанбул,
се прави трампа на стари фотографии и пожолтени сни
и педантно се сортираат сите биле-поминале гушки.
Во улицата на стариот цвеќар во Истанбул
сега само се младее и се токмат каранфили за нови уриети
- минувачите земаат здив пред новото забрзување на времето:
малку им е од минатото па да му ја мислат уште и на иднината!

Manu.Matea11.jpg

Поетот Матеја Матевски во занес ја црта мапата
со улицата на својот прв детски плач во Истанбул
и со повлекувањето на секоја нова линија
сал туку се допрашува: само во песните ли бива
на Босфорот да е подножјето ем на Бистра Планина, ем на Андите?

   

Друго:

 85 години од раѓањето на академик Матеја Матевски

 Акад.Владо Камбовски- Мудроста и поезијата како автентични изрази на човечкото битие

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

 архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

архим. Георги Капсанис: ВО ЗНАК НА НАШАТА ЉУБОВ

Незамисливо е да се биде христијанин без подвиг и крст. Оној што води лесен живот не може да се нарече христијанин. Некои луѓе отсекогаш верувале дека христијанин е оној кој...

« »