логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


vladimir-plavevski

„Јадица“ на Владимир Плавевски – Роман на годината на „Утрински весник“ за 2013 година

 Романот „Јадица“ од Владимир Плавевски, во издание на „Силсонс“, е годинашниот добитник на престижната награда на Утрински весник – „Роман на годината“. Оваа одлука, со мнозинство ја донесе петчлената жири-комисија во состав: Митко Маџунков, минатогодипниот лауреат и претседател, како и Ферид Мухиќ, Весна Мојсова-Чепишевска, Оливера Николова и Катерина Богоева.

„Роман на годината“ на Плавевски му е доделена во годината кога „Утрински весник“, како и самата награда, одбележуваат значаен јубилеј – 15 години од формирањето, додека свеченоста по повод доделувањето на наградата ќе се одржи на 26 март во „Сити хол“ центарот.

„Јадица“ го следи животот во Домот за најденчиња и во Домот за деца без родители, раскажан јасно и прецизно, во најдобрата традиција на она што ни е познато како жанр-литература. „И во тој дел, а и низ целиот роман, има многу впечатливи ликови, јазикот е главно колоквијален и сообразен со ликовите, а раскажувањето тече живо и брзо, што не е баш лесна книжевна задача. Според природата на сижето, општите места врзани за детските доживувања полека се стопуваат со општествената слика, која јасно испливува особено од моментот кога сирачето Најден Петковиќ односко Петковски (зашто е најдено во петок) ќе биде усвоено од мајка Зага и татко Марко и ќе добие ново презиме, Дреновски…“, се вели во образложението. Жирито додава и дека романот е широка слика на едно време, со впечатливи ликови, со живо опишани ситуации, со уверливи дијалози, драматичен и со чувство за филмско кадрирање, што му дава и еден ликовен квалитет.

Владимир Плавевски досега ги објавил книгите: „Папарацо-феномен на денешнината“ (1997), „Градител на боговите“ (1997), „Фотографија“ (1998), „Играч на Фанта“ (1999), „Амкање“ (2001), „Ловец на самовили“ (2004), „Поплава“ (2006), „Цена од Ново Маало“ (2009) и најновата „Јадица“. Автор е и на голем број сценарија од кои за Македонската радио-телевизија до сега се снимени над 40 епизоди – од играната серија „Еурека“, „Прекалени“, „Светски бајки“, „Македонски бајки“ и „Златни басни“… Се потпишува и како сценарист на ТВ филмовите: „Состојба пред инфаркт“ (1987), „Бог да ги убие шпионите“ (1993) и „Вампирџија“ (2002).
Извор: http://a1on.mk/wordpress/archives/298088Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 996
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5449
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 739
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »