логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 B.sv.Ana.jpg

Посветено на моите непријатели


Ве запирам за миг
да ви речам : ‘‘благодарам’’
Ниту мојата заспана совест,
ниту шепотот на Љубениот го чув
за да застанам , да се покајам.
Но вашата мелодија е гласна
и звуците од самиот ад потекнуваат
вриштат и викаат.
Затоа се толку делотворни.

Ви благодарам
што ми дадовте време
да преболам-некого,
ви благодарам
што ми дадовте можност
да израснам-над нешто.
Зашто Љубениот Христос вели
никој кој љуби некого или нешто
повеќе од Мене, е достоен за Мене.
А јас љубев времено
љубев минливо и рушливо…

Ви благодарам
што се грижите за мене
и за моите мали браќа и сестри,
за нас најмалите,
болни, голи и затворени,
нас гладни, жедни,
угнетени и биени.
Нас не има во секоја улица,
болница, дом за стари,
дом за сирачиња, градинка.
Во секој град и село.
Сета земја е полна со нас.
Нашата немоќ,
предметот на нашата игра
е само привид.
Слабоста наша,
нашата бела кожа,
нашите рани и долапи,
сето тоа што ви служи
за изразување креативност
за едно е пројавена-
за силата на Севишниот
во човековата немоќ да се огледа.
Зар може да се подигнеме
над трулежното
ако не се свртиме кон вечното.

Ви благодарам
зашто подобро од мене
ја ловевте мојата сопствена страст,
фрлавте ждрепка за моите недостатоци,
и патот за утре го поплочувавте
со мојот сеуште несторен грев.
Да ви кажам: ’’секојпат имавте право’’.
Но зар земјата може да даде нешто друго
освен тоа што е – земја.

Зар може да не се благодари
на оној што добро ти прави,
кој ти ја отвора вратата
кон бескрајната добрина и убавина.
Затоа многу сум ви благодарна
и простете што некогаш
мојот труд е јалов
и не примајте ми го тоа
за недостиг на љубов.

 B.sv.Ana.jpg

  Посветено на моите непријатели

М.Г

26-ти декември, лето Господово 2013

 

Друго: Molitvenik.sveka.nok.jpg

 Посветено на мојот духовен отец

 

 

 Monahinji.sjajno1.jpgПосветено на мојата духовна сестра

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1002
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5495
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 744
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

« »