логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Konfucie.promo1.jpg

Скопје, 14.11. 201 3 год-

Промоција на книгата „Изреченија со големото учење и учењето за средишноста“ од Конфуциј

 Konfucie.promo1.jpg

 Konfucie.promo1.jpg

Книгата „Изреченија со големото учење и учењето за средишноста“ од Конфуциј, во превод на магистерот по кинески јазик, Игор Радев, е прво дело од оваа природа, исклучително по својот квалитет. По неговата книга „За Патот и неговата крепост“ таа претставува диретен превод од старокинески јазик, со исцрпни историски и текстолошки коментари кои ја објаснуваат смислата на Конфуциевото учење. По зборовите на самиот автор, книгата повеќе претставува една синтеза на етиката и политиката, отколку философија. „Според Конфуциј, законите се сосема небитни во водењето на државата. Секој закон е попуст, мртво слово на акција, доколку оние, од кои што се очекува да ги спроведуваат законите, немаат стекнато соодветни доблести. А, Конфуциј оди и подалеку: Ако тие доблести се стекнати, тогаш нема ни потреба од закони“.
На промоцијата зедоа збор др. Денг Ши’чжонг, кинески декан на Институтот „Конфуциј“, проф. д-р. Бранислав Саркањац, македонски декан на Институтот, и проф. Цуј Џјунхонг, и уредникот на издавачката куќа Макавеи, во актерска придружба на Томе Витанов
Ќе наведеме и некои избрани цитати од горенаведената книга.

 Konfucie.promo1.jpg

 Konfucie.promo1.jpg

 Konfucie.promo1.jpg

 Значи, узнавме дека целта на човечките настојувања Конфуциј ја гледа во стекнувањето на доблеста (___ те), пред сè, човечноста (___ жен), преку обредоредието (___ ли). Меѓутоа, кој е методот со којшто оваа цел се остварува? За Конфуциј одговорот е недвосмислен – „учењето“(шјуé)! Да се разбереме, тука под „учење“ не се подразбира она што ние во денешно време ние го сфаќаме под овој поим, т. е., - усвојување и манипулација на податоци, со чија помош очекуваме да се здобиеме со некаква полза.
Смислата на учењето кај Конфуциј се определува, пред сè, како процес на морална преобразба, кој се изведува преку следење на културните образци, коишто се во согласност со Патот. Впрочем, јасно ни е ставено до знаење дека: „Подвизувањето во Патот се нарекува образование.“ (Учење за средишноста 1) Оттука, напредокот во учењето не може да се согледа просто во количината на стекнати знаења, туку во моралното воздејствие што тие знаења го постигнале врз личноста:
„Учителот рече: За благородниот човек, кој никогаш не јаде до заситеност, којшто не настојува на удобност ниту во сопствениот дом, а е бодар во работата и претпазлив во говорењето, та се дружи само со тие што го имаат Патот, исправајќи се така себеси, може да се каже дека е љубител на учењето“

Благородниот човек им помага на другите од себе да го извлечат најубавото, а не најгрдото. Ситнодушниот, пак, човек го прави спротивното.
Благородниот човек има барања во однос на себеси, а ситнодушниот човек има барања само во однос на другите.
Благородниот човек е со природа на ветер, а ситнодушниот човек е со природа на трева. Кога ветрот ќе дувне, тревата неизоставно ќе му се повинува.

 

 Konfucie.promo1.jpg

   Konfucie.promo1.jpg

   Konfucie.promo1.jpg

 

  Преминпортал (з.д/к.т.)

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »