логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Кон изложбата на ИРВИН поставена во Културниот центар „Мала станица“

ЗЛАТКО ТЕОДОСИЕВСКИ

По гостувањето на веќе легендарната Марина Абрамовиќ во не така далечната 1997 година во Музејот на град Скопје, групата ИРВИН е второ култно име од светската авангардна уметничка сцена што доаѓа во Македонија во овие транзициски години. Сосема случајно и Марина Абрамовиќ и ИРВИН припаѓаат и на уметноста на некогашните Ју-републики (Србија и Словенија). Тие сепак се вистински топ-ѕвезди на светското уметничко небо, уметници чиј што сугестивен концепт / творештво апсолутно ја обележи уметноста на крајот на минатиот и почетокот на овој век, творци чии што дела се наоѓаат во буквално сите најзначајни музеи во светот.

Повозрасните можеби ќе се сетат дека кон средината на осумдесеттите години на минатиот век групата ИРВИН почна да делува во рамките на уметничко-филозофското движење наречено Нова словенечка уметност (Neue Slovenische Kunst). Двата основни творечки принципи на групата, формулирани во 1984 година, беа (се) ретропринципот (како рамка за анализирање на историските искуства) и емфатичкиот еклектицизам (перманентна пермутација на гледањето). Од тогаш, па до денес, групата создаде специфичен ИРВИН-концепт, насочен главно кон инкорпорирање / (пре)испитување / ре-креација на уметноста и уметничките процеси на Балканот, фасцинацијата со минатото и традицијата и корелациите со сегашноста, со филозофско-естетските аспекти на уметноста, со Малевич ... истражување на концептуалниот ликовен јазик ... при што конечниот резултат по правило е брилијантен еклектичен ликовен колаж! 

 

Оттука Македонија - нејзината уметничка традиција - недвојбено припаѓа во нивниот уметнички видокруг, а со проектот Was ist kunst Macedonia на извесен начин се заокружува овој сегмент на нивниот концепт. Овој проект користи 12 (специфични) македонски икони (од Заводот-музеј Прилеп), врамени во специјално изработени WIK рамки, во постановка со извонреден „сјај“ и спој / континуитет помеѓу класичното и современото, традицијата и „новото“. Овој проект добива дополнителни значења и длабоки димензии во контекстот на делото Тело на уметноста (посмртниот ковчег на Малевич), оформувајќи реинтерпретација на историската ситуација - одарот на овој легендарен руски уметник во Домот на художниците во 1935. Признавајќи и самите дека ова им е едно од најдобрите дела, ИРВИН-овци понатаму ќе го вклучуваат во нивните идни презентации, што е особена чест за Македонија.

Покрај стожерниот проект Was ist kunst Macedonia (во синтеза со Тело на уметноста) претставувањето на ИРВИН во Скопје опфаќа уште три нивни битни дела - НСК Гарда (извонредно сугестивна серија фотографии на зародиш на создавањето на Балканска војска во НСК државата), Источната уметничка мапа и Процесија - од кои што последниве две повторно имаат директна врска со Македонија. Поточно, Источната уметничка мапа претставува коригирана историја на источноевропската уметност, во која што се вклучени и македонски уметници (Шијак, Станковски, Вангели, Зеро и Јанешлиева), додека делото Процесија го вклучува владиката Методиј Златанов во „религиозна“ процесија со „иконата“ Малевич помеѓу две војни во рацете. Согледано во целина, претставувањето на ИРВИН во Скопје не е само можност за нашата публика „во живо“ да види антологиски дела од оваа култна група, за кратко да бидеме и ние во центарот на светското уметничко внимание, туку едновремено претставува и достоен исказ на почит на групата кон Македонија, нејзината уметност, традиција и совремие. За жал, како по обичај, ние тоа не знаеме да го искористиме!



Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 124
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 381
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 482
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

« »