логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Последната акцијата беше наменета за собирање книги за училишните библиотеки во селата Ракотинци, Студеничани и Новаци. Беа собрани околу 700 литературни дела во кои веќе уживаат младите читатели од споменатите места

Учителите од прво до четврто одделение се најбитни за  формирање на интелектуалниот профил на човекот, вели Јанчовски


 Тихомир Јанчовски, поет, професор и хуманитарец

Учителите од прво до четврто одделение се најбитни за  формирање на интелектуалниот профил на човекот, вели Јанчовски

Со акцијата „Биди човек-подари книга“ што последниве неколку месеци се случуваше во повеќе градови во земјава, беа собрани голем број книги, кои им беа донирани на различни социјални групи. Акцијата наиде на голем одѕив, затоа што како што вели иницијаторот, познатиот поет и професор Тихомир Јанчовски, организирана е од искрени, хумани побуди.

- Со акцијата почнавме минатата година, во декември. Најпрво собравме книги за пациентите на онколошкото одделение во Скопје и за болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Во првиот обид собравме дури 3.000 книги, со втората акција собравме книги што им ги дониравме за затворениците и најголем дел беа однесени во затворот во Идризово, но и во затворот во Битола. Книгите од третата акција ги однесовме во Центарот за деца со оштетен слух и говор во Битола. Потоа следуваше акција за собирање сликовници, книги за деца и училиштен материјал и најнова беше акцијата за собирање книги за училишните
библиотеки во селата Ракотинци, Студеничани и Новаци. На најновата акција собрани се околу 700 книги во кои веќе уживаат младите читатели - учениците од споменатите села.

Јанчовски објаснува дека наидувале на организациони тешкотии, особено со транспортот и доставата на книгите, односно проблеми со оние што требало да ги примат, но дел од тие институции од срце ја прифатиле помошта во книги, донирани од повеќе хумани граѓани.

- Некои од училишните библиотеки имаат книги, но или недоволно, или само стари наслови, а постојните примероци се оштетени. Затоа учениците и наставниците беа пресреќни, а и сите оние што добија книги, во затворите, во болниците - вели Јанчовски.

Тој дополни дека од соработката со институциите смета дека вработените во здравството и образованието се најхумани и со многу љубов си ја работат својата професија.

 Според него периодот од 7 до 15 години во развојот на детето е најважен во однос на читањето на книгите. Ако дотогаш не стекне таква навика - потоа сѐ е попусто. Со читањето децата го развиваат мислењето, апстрактното мислење, сфаќањето на работите и писменоста. Ако детето стекне ваква навика за време на основното образование - таа ќе му остане цел живот.

Јанчовски смета дека учителите од прво до четврто одделение се најбитни за формирање на интелектуалниот профил на човекот и тие треба да бидат избрани и ценети, бидејќи имаат многу важна и благородна мисија.


Книга од вас-за вас!

Јанчовски им се заблагодари на Саша Шотаровски, Ана Бунтеска, Тони Кукавица, Билјана Темелкова Бејковска и Даниела Јовановска, кои се вклучуваат и помагаат во овие акции, како и на сите оние што донеле книги, а ја најави и следната акција што ќе биде малку видоизменета.

- Овојпат во кафе-книжарницата „Децата од нашата улица“, на акцијата што наскоро ќе се случи, секој ќе може да достави книга, но и да си земе книга, што значи на слоганот Биди човек-подари книга го додаваме и Книга од вас-за вас.

Професорот повикува и други граѓани од цела Македонија, да го разбудат својот ентузијазам и да организираат вакви акции во своите градови за да им се обезбеди достапност на книги на различни групи на луѓе, но и најважно - да се поттикне читањето како култура на живеење.

Досега, оваа иницијатива ја прифати Митко Гогов, концептуален уметник, поет и активист од Струмица, кој организира иста ваква акција за донирање книги наменета за затворениците во затворот во Струмица.
Секому е потребна книга, убав збор и убава мисла, која ќе го научи, ќе го поттикне, ќе му укаже, ќе го мотивира. Токму затоа книгата треба да е насекаде како најверен сопатник на секој човек.

Има едно дете...

Има едно дете
сосема мал човек
кое непрестано скита
 долж една река
ги настапува камењата
 да не се намокри
се протина низ врбови гранки
 се ѕвери во карпите на брегот
 и се катери по нив
пие вода од кладенците
се загледува во жабите
со темни грбови и жолт стомак...
Тоа дете не мисли само скита,
гледа околу и го живее своето
детство
не може ни да замисли дека
 и кога ќе порасне сѐ ќе биде исто:
скитање, гледање, вода
само мислите се подруги
а животот понејасен.
Има едно дете
сосема мал човек
кое непрестано скита во мене.

Тихомир Јанчовски
Од збирката „Од збор до збор“

 Извор: НОВАМАКЕДОНИЈА

Инфо:

 

На 5-ти мај 2016 година,
во кафе-книжарницата „Децата од нашата улица“

 Аминта Трети 29
Скопје

 

 Па доста само дававте, треба нешто и да добиете! Значи, во сабота, елате со ваша книга, ама некоја поарна, не каква било, не рѓа, и земете си една од донесените книги што ќе бидат изложени. ДОНЕСИ КНИГА И ЗЕМИ СИ КНИГА. Ако нема книга како за вас во моментот, почекајте да се соберат, па после. Мислам дека ќе испадне добро, а вие ќе дојдете и ќе кажете. Толку. Мислам и дека времето ќе биде тапа, ама тоа не пречи - просто, земете си чадор.

Поздрав,
Тихомир.

 

Друго:

 

 

 

 

 

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 120
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 119
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 135
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

За втората недела на постите - (на свети Григориј Палама) - Старец Георгиј Капсанис

Но светиот Григориј имајќи го опитот на аскетите на Света Гора и на сите свети Отци на Црквата ни, се спротистави на оваа прелест, на рационализмот на западниот Варлаам, со...

« »