логоFacebookTwitterYouTubeeMail

РАЗГОВОР СО РОЗА МОЈСОВСКА, СЛИКАРКА КОЈА ГО ПРЕМОСТУВА СВОЈОТ ХЕНДИКЕП


Господ сака да се прослави преку мене, а не јас преку него...


"Кога ќе ми дојде мисла се трудам веднаш да ја пренесам на хартија или на платно. Се разбира, секогаш идејата не излегува на виделина, но бидејќи својата инспирација ја црпам од Светото писмо, Господ ми помага бидејќи тој создал се, па и мене, за да можам да ги вообличувам своите слики и зборови", вели Роза за своето творечко постоење


Уметничката Роза Мојсовска својот светоглед го шири од својата соба - престојувалиште во Заводот за рехабилитација во Бања Банско, а особен придонес за нејзиниот раширен светоглед има сликањето и поезијата. Таа од 1986 година, па до денес се дружи и живее со своите сопатници по болест и душа, а главната потпора ја црпи од нејзината "десна рака" Тошка.

Својата инспирација и дух речиси непрестано ги претвора во зборови и слики. За нејзината инспирација и нејзиниот тек на мисли, таа вели:
"Кога ќе ми дојде мисла се трудам веднаш да ја пренесам на хартија или на платно. Се разбира, секогаш идејата не излегува на виделина, но бидејќи својата инспирација ја црпам од Светото писмо, Господ ми помага бидејќи тој создал се, па и мене, за да можам да ги вообличувам своите слики и зборови".

Најчесто црта цвеќиња, бидејќи за неа цвеќето претставува љубов...
"Преку нежноста на цветовите сакам да ја изразам таа љубов, подарувајќи им ја на луѓето", вели Роза. Таа твори во ателјето кое е прилагодено и пренасочено за неа, кое се наоѓа еден кат подолу од нејзината соба. Оттаму таа ја продолжува својата патека кон иднината, но и борбата со болеста, која ја "осудила" доживотно да биде во инвалидска количка, но не се предава:
"Јас меѓу другото се борам да докажам дека и ние луѓето со телесен хендикеп, односно со посебни потреби нешто вредиме. Не се жалам никому, не се самосожалувам, бидејќи Господ таква ме создал затоа што сака да се прослави преку мене, а не јас преку него...

Досега во уметничкото портфолио на Роза Мојсовска се запишани или поточно создадени повеќе од илјада слики - дела, бројка што несомнено е за респект. Нејзиниот труд почнува да се верифицира од 1996 година, кога според нејзини зборови започнала сериозно да се занимава со сликање. Инаку, Роза дружбата со боите и палетата ја започнува од мали нозе. Таа е член на Светското здружение на уметници кои сликаат со уста или нозе. Тоа е самофинансирачка организација во која членуваат само тешки инвалиди. Заради тешките последици на болеста, не можат да ги употребуваат рацете и затоа се научиле да цртаат држејќи ја четкичката со забите или со прстите на нозете. Таа е стипендист на ова здружение, а преку своето школување под будното око на професорот Панче Георгиев се труди да добие статус на професионален сликар и да биде полноправен член на светско ниво во нејзината категорија.

За својот труд и професионален однос кон уметноста и сликањето не сакаше многу да зборува пред се поради нејзината кроткост и скромност, па сепак кусо ни рече: "Досега се соочувам само со позитивни оценки. Имам многубројни изложби низ цела Македонија, но и во Италија, Швајцарија, Словенија, Србија, Бугарија..."

Засега во преговори е изложба во Битола, но не е исклучено многу наскоро или во текот на годинава Роза преку своите дела да се претстави и во Скопје.

За крај и понатаму не симнувајќи ја својата ведрина и насмевка од лицето, Роза на сите луѓе без разлика на нивната здравствена состојба им порачува:
"Човекот секогаш треба да се бори, бидејќи, ако ги земеме предвид сите околности со кои се соочуваме во психофизичка смисла, секој човек на некој начин е инвалид, односно носи по некоја болка со и во себе. Без оглед на фактичкото здравје и изгледот, секој човек со верба и позитивна енергија може да се избори со злото".

Мојата молитва

Би сакала да украсам душа
На сите скршени срца.
Да нанесам сјај
На солзите што течат од болка.
Да закачам вера
На очите тажни.
Да ја нацртам надежта
Во којашто се надевам.
Сакам да ги наредам имињата
На сите мои најблиски,
Па нека бидат и на оние
Што ми мислат зло,
И на тие кои сум ги повредила
Без да сакам.
Сето тоа
Сакам да го вметнам
Во мојата молитва
А мојата молитва да одлета
До Твоите уши.
И нека биде
Ти како што сакаш да биде
По твојата волја Боже!

Ова е последната песна од четвртата стихозбирка на Розе, "Ја имам надежта", а пред тоа таа ги напиша уште и "Во прегратките на Исус", "Не се предавам" и "Немам време".

Борче ГРОЗДАНОВ- Вечер


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 135
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 135
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 155
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

БEСEДА за прoрoштвoтo на чудата Христoви

Сo тoа сака да пoкажe дeка и кoга ги изгoвара Свoитe збoрoви, и кoга ги изгoвара прoрoчкитe збoрoви, сeкoгаш гo гoвoри самo Свoeтo. Да пoкажe дeка и тoгаш Oн гoвoрeл...

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

« »