логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Не е тешко од музикална нација да се изградат врвни пијанист


 

  

  
 
 

  
  
Професијата пијанист со себе носи голема одговорност. Кај нас има многу пијанисти, но малку од нив ја сфаќаат сериозно оваа професија. Вистински пијанист е оној што има изградено комплексен репертоар, кој често настапува, рецитално, но и како солист со оркестар, вели младиот музичар Кристијан Каровски, кој синоќа настапи во концертната сала на ФМУ   
   
  
КРИСТИЈАН КАРОВСКИ, ПИЈАНИСТ

Пијанистот Кристијан Каровски (роден 1986 г.) синоќа одржа рецитал на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Пред публиката се претстави со дела од Шуман, Шуберт и од Брамс. Овој млад солист, дипломец во класата на професорот Борис Романов, е исклучително продуктивен инструменталист, кој редовно настапува на домашните подиуми и секогаш се претставува со нови музички дела пред публиката. Добитник е на повеќе државни и интернационални награди, а во моментов работи како професор по пијано во ДМБУЦ „Илија Николовски-Луј“ во Скопје.

Изборот на дела со кои се претставите пред публиката имаше романтичарски предзнак. Имате посебен афинитет кон делата од романтизмот, или сакавте тематски да го обедините во еден стилски концепт?
- Па, да. Романтичниот период ми е поприроден за изведување, но сепак не би сакал да се ставам во одредена стилска рамка. Секогаш настојувам да се претставам со различна програма пред публиката. Важно ми е да не изведувам секогаш исти дела. Веќе неколку години на сите мои досегашни настапи свирам само нова програма. Долго ја осмислувам програмата пред секој настап. Важна ми е стилската и карактерната поврзаност на делата за секој концерт.

Речиси секој пијанист има посебен афинитет кон одреден композитор или стилска епоха. Имате ли омилен композитор?
- Најприроден за изведување ми е импресионизмот, особено делата на Клод Дебиси и на Морис Равел.

Вие сте еден од студентите на професорот Борис Романов. Од класата на овој професор излегоа низа пијанисти што успешно се етаблираа на нашата, но и на светската сцена. Колку е важно образованието за креативната едукација на еден пијанист?
- Руската школа што ја донесе професорот Борис Романов во Македонија е докажана многу одамна на престижни светски натпревари. Мислам дека на професорот не му беше тешко од оваа музикална нација да изгради врвни пијанисти.

Се сфаќа ли сериозно професијата пијанист кај нас?
- Пијанист не е само човек што свири на пијано. Професијата пијанист со себе носи голема одговорност. Кај нас има многу пијанисти, но малку од нив ја сфаќаат сериозно оваа професија. Вистински пијанист е оној што има изградено комплексен репертоар, кој често настапува, рецитално, но и како солист со оркестар. Македонската публика често има погрешна претстава за оваа професија. Стручната јавност сѐ уште го памети концертот на славниот Свјатослав Рихтер на „Охридско лето“ во 1963 година, кога се претстави со три сонати од Бетовен, опус 109, 110 и 111. На таков репертоар мислам кога зборувам за значењето и одговорноста на еден сериозен пијанист.

Домашните пијанисти често се жалат дека не добиваат доволно простор на нашата сцена и дека сѐ поретко имаат можност за настапи. Го делите ова мислење или сметате дека настапите пред сѐ зависат од индивидуалниот ангажман на изведувачот?
- Мислам дека треба да се обрне повеќе внимание на домашните пијанисти. Во нашава земја настапуваат куп странски пијанисти, кои не се подобри од домашните. Институциите треба да водат поголема грижа за афирмација и на нашите изведувачи.

Доволно ли се отворени македонските оркестри за соработка со домашните изведувачи?
- Реално, освен Македонската филхармонија, ние немаме друг симфониски оркестар. Треба да се формираат уште симфониски, или барем камерни оркестри, кои редовно ќе концертираат. Така би имале повеќе шанси за настап. Вака, можноста за настап со симфониски оркестар е навистина минимизирана, а знаеме колку се важни овие концерти за креативното развивање на еден пијанист.
  
   
Автор: Ангелина Димоска 

Извор: Нова МакедонијаВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 122
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 121
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 138
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

 Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021 )

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »