логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Филмот „Тајна“, на режисерот Клод Милер, беше прогласен за најдобар на првиот Фестивал на француски филм, кој завчера заврши во Охрид. Со одлука на меѓународно жири, филмот на Милер, кој е работен според роман на Филип Грембер, беше прогласен за најдобар во конкуренција со седум долги и два кратки филма. Награда за најдобра режија му е доделена на Емилио Сири за филмот „Близок непријател“. За филмот „Насмевката на мама“, на Карин Тардје и на Мишел Леклер им беше доделена награда за најдобро сценарио. Награда „Златна маска“ за најдобри актерски остварувања им беа доделеани на актерката Сандрин Бонер за улога во филмот „Добро срце“, на режисерот Марион Лен, и на актерот Амлбер Дипонтел за улога во филмот „Близок непријател“. Беше доделена и „Златна маска“ за животно дело, а ја доби легендарниот француски режисер Клод Лелуш, кој присуствуваше и на завршната церемонија на фестивалот. Наградата на Лелуш му ја врачи претседателот на Собранието Трајко Велјановски. Фестивалот беше затворен со проекција на „Џебен роман“, нов филм од Лелуш.


„Златна маска“ за најдобар филм доби „Тајна“ на Клод Милер

Легендарниот Клод Лелуш ја прими почесната награда и вети дека Охридско Езеро ќе биде дел од еден негов филм

Гран-прито на првиот Фестивал на француски филм, кој се одржа во Охрид од 1 до 5 јули, беше прогласен филмот „Тајна“ на познатиот и наградуван автор Клод Милер. „Златната маска“ која му припадна на овој филм ја врачи францускиот амбасадор Бернар Валеро, а неа во името на Клод Милер ја прими уметничкиот директор на фестивалот Ив Алион. Додека почесната „Златна маска“ за животно дело на првото издание на фестивалот му беше врачена на една од легендите на францускиот филм, Клод Лелуш, кој дојде во Охрид и вети дека ова величествено езеро мора да влезе во еден од неговите филмови.

 

Фестивалот на француски филм се затвори прексиноќа во амфитеатарот во Охрид во присуство на неколку големи имиња на францускиот филм, каде што на Лелуш му се придружи и еден од најангажираните француски автори Ив Боасе, потоа на бројни филмаџии од оваа земја кои дојдоа со своите филмови селектирани во главната програма на фестивалот, но и на гости од поширокиот регион. Амфитеатарот беше речиси исполнет, а тука беа и државниот секретар во Министерството за култура, Елизабета Канческа - Милевска и претседателот на Собранието, Трајко Велјановски, кој му ја врачи почесната награда на Клод Лелуш. Интересно е дека од Црна Гора специјално за фестивалот пристигна министерот за култура Бранислав Мичуновиќ - Жага, но не и нашиот министер за култура Арификмет Џемаили.

 

Инаку, на фестивалот беа вкупно доделени пет награди, покрај онаа за најдобар филм и за режија и за сценарио, како и за главна машка и женска улога. Жирито кое го предводеше режисерот Антонио Митриќески, а чии членови беа: Дејан Илиев, директорот на Филмскиот фонд и двете филмски критичарки, Павлина Желева од Бугарија и Сунчица Уневска од „Утрински весник“, наградите за режија и за главна машка улога му ги додели на воениот филм „Близок непријател“ на Флоран Емилио Сири за „особеноста во пристапот и за оригиналноста во употребата на ефектите со кои авторот постигнува исклучителна реалистичност и успева да продре длабоко во психата на војниците“. Наградата за главна улога му припадна на Албер Дипонтел. А во Охрид беше Орелиен Рекоен, кој е исто така еден од главните актери во овој филм, и кој ги прими овие две награди. Тој рече дека за војната во Алжир Французите знаат многу малку и дека тие во овој филм се обидувале да бидат крајно објективни, иако филмот е примен многу различно во Франција.

„Златната маска“ за најдобро сценарио му припадна на филмот „Насмевката на мама“ на режисерката Карин Тирдје. Таа беше во Охрид и беше одушевена, особено што овој луциден филм за созревањето на една тинејџерка, кој има многу добро водена и компактна идеја, е нејзино долгометражно деби. Наградата за сценарио Тирдје ја дели со Мишел Леклер. И наградата за главна женска улога и припадна на познатата актерка Сандрин Бонер за улогата во мелодрамата „Добро срце“ на Марион Лен, исто така присутна на фестивалот. Интересно е дека иако станува збор за нешто веќе видено и не многу инвентивно, сепак, улогата на Бонер, која го носи целиот филм, е толку силна и впечатлива што сосем заслужено ја понесе наградата.

На крајот како круна на фестивалот му беше врачена почесната награда на Клод Лелуш, кој примајќи ја рече дека колку повеќе филмски слики ќе има, толку животот ќе биде поубав. „Всушност, цел живот се занимавав со една тема, а тоа е зошто е невозможен животот во двојка“ рече Лелуш, кој објаснуваше дека тој секогаш снимал љубовни филмови затоа што во љубовта ирационалноста е најприсутна. А неговите филмови, како што рече самиот, секогаш биле меѓу реалното и ирационалното.

„Најголемите уметници се ирационални. Јас верувам во ирационалното, бидејќи тоа ја дава слободата“, зборуваше Лелуш на претходно одржаната и многу посетена прес-конференција. „Го сакам животот целосно. Секој ден станувам во пет часот наутро плашејќи се да не пропуштам некоја секвенца од животот“, говореше тој за својата страст кон животот и кон работата и покрај неговите седумдесет години. Лелуш има снимено 41 филм, од чии секвенци на затворањето на охридскиот фестивал беше направен многу интересен колаж. „Тоа што секогаш ме водеше беше љубопитноста. Јас сум човек кого се го интересира и се чувствувам како да живеам во една голема имагинарна куќа, во која ги набљудувам луѓето, ги сонувам нивните соништа и следам се што во неа се случува“, објаснуваше Лелуш додавајќи дека и денес пишува секојдневно за се што го интересира, дека тоа е неговиот живот.

Охридскиот фестивал помина во одлична атмосфера, донесе многу значајни гости, кои беа одушевени од Охрид и од атмосферата на фестивалот и што е најважно, имаше публика. А тоа е доволно за старт на еден фестивал и за надеж дека има услови да расте и да се развива. (С.У.)-Утрински весникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 14, 2023
Tamara.Kotevska

По премиерата на новиот филм „The Walk“ во Њујорк на двојната кандидатка за Оскар - Тамара Котевска

Работејќи од нејзините разговори со Асил и другите деца бегалци, режисерката направи гласовна нарација (испорачана од друга девојка, а не од Асил што ја гледаме на екранот) која е резервна, поетска и застрашувачка. „Треба да најдам место каде што можам да ги…
Октомври 15, 2023

Почнува 8-то издание на „Киненова“

Со проекција на филмот „Зад стоговите сено“ на грчката режисерка Асемина Проедроу и доделување на наградата за особен придонес во филмската уметност на актерот Бранислав Лечиќ денес (13.10.) во Синеплекс со почеток во 20 часот ќе биде отворено 8 издание на…

„ПОЕЗИЈА ОД МАКЕДОНИЈА“ и „Версвил“

Авг 19, 2023 Литература 830
TVIT762
Реномираното меѓународно списание за поезија „Версвил“, својот најнов број во целост го…

Промоција на Речник на медиумска писменост

Мај 31, 2023 Литература 1157
Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се…

Беседи

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

ереј Игор Острески: СВЕТИОТ АПОСТОЛ И ЕВАНГЕЛИСТ МАТЕЈ

По Христовото воскресение и по слегувањето на Светиот Дух врз апостолите, апостол Матеј, заедно со апостолите, го проповедал Евангелието во Ерусалим, потоа заминал во Абисинија, па преку Арабија и Персија...

„Ги помолив учениците Твои да го истераат, но тие не можеа”

„Ги помолив учениците Твои да го истераат, но тие не можеа”

Демони не можат да изгонуваат во секој поглед раслабени луѓе. Демони може да изгонува од другите само оној што претходно го очистил своето срце од страстите и со нив поврзаните...

„Благословен е Оној што иде во името Господово!“

„Благословен е Оној што иде во името Господово!“

"Гледате, за разлика од нас кои и да сме просветлени, а не сме, можеме само да претпоставуваме и да нагаѓаме што, кога и каде ќе се случи, Богочовекот Христос точно...

 Игумен Фотиј Беровски: Ангелите

Игумен Фотиј Беровски: Ангелите

  Ангелите ги славиме,се присетуваме на нив, ги повикуваме на помош, но тоа што човекот го добил како достоинство и неговиот удел кај Бога е многу поголем од оној на...

 ’Не бој се! Само верувај и ќе биде спасена!‘“

’Не бој се! Само верувај и ќе биде спасена!‘“

На првиот степен од нашиот духовен развој, чистење на срцето од развратните страсти, ние сме во постојана борба да го сопреме истекувањето и губење на благодатта од нас. Додека ги...

„...Темнината на поистоветувањето...“

„...Темнината на поистоветувањето...“

 Има и општо восогласување. На пример: „христијаните“ кои сѐ уште не ја отфрлиле темнината на поистоветувањето со државата, народот и партијата, наместо пастирскиот пристап кон истите, треба да знаат дека...

Игумен Фотиј Беровски: Каде и кога?

Игумен Фотиј Беровски: Каде и кога?

   И покрај тоа што ние, го бркаме како и Гадаринците и го молиме да си отиде од нашиот крај ( зашто нема да можеме да си ги вршиме нашите...

Наша христијанска цел е да стекнеме просветлување, т.е. духовен разум...

Наша христијанска цел е да стекнеме просветлување, т.е. духовен разум...

Старозаветен менталитет е строгото пазење на сјајот на надворешната форма, додека нашата внатрешност е темнина – без просветленост на умот, која произлегува од умно-срдечната молитва и исполнувањето на заповедите Божји;...

Примерот со луѓето од земјата Гергесинска...

Примерот со луѓето од земјата Гергесинска...

Суетата (славољубието, гордоста) е последната страст што треба да се преобрази пред да се премине од првиот степен на духовниот раст – очистување на срцето од страстите, на вториот –...

« »

Најново од култура

Православен календар

 

03/12/2023 - недела

Божикен пост (на риба)

Собор на семејството на св. Григориј Палама; Преподобен Григориј Декаполит; Свети Прокл, патријарх Цариградски; Светите маченици Евстатиј, Теспесиј и Анатолиј; Свети Исак, архиепископ Ерменски; Свети три девици;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св. Христов Григориј Декаполит 20 ноември / 3 декември 2023

Тропар на св. Христов Григориј Декаполит 20 ноември / 3 декември 2023

Пример си бил на воздржание,со Божествен Дух сите просветувајќи ги,правоверно животот завршувајќи го,со учењето светот го просветли,

Тропар на светиот пророк Божји Авдиј 19 ноември / 2 декември 2023

Тропар на светиот пророк Божји Авдиј 19 ноември / 2 декември 2023

Велик е животот на праведникот пред Господа,и него наградата не го одминува,така ти Авдие Божји пророче,дар доби да ја видиш...

Тропар на св.Христов маченик Платон 18 ноември / 1 декември 2023

Тропар на св.Христов маченик Платон 18 ноември / 1 декември 2023

Маченикот Твој Платон, Христе Боже наш, избирајќи го Животот веченТебе Те исповеда и времениот живот маченички го заврши,

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная