логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Фестивалот на филмската камера од годинава воведува документарна програма и програма на светски хитови

Фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ во своето 29 издание се сели во Скопје и тоа со нов концепт. Како што „Утрински весник“ веќе најави, битолскиот фестивал од оваа година ќе се одржува во два града, во Битола и во Скопје и тоа, како што известуваат од таму, со сосем нов лик. Главната програма, чиј акцент е на филмската камера останува компетитивна, но покрај студентската и програмата на краткиот филм, од годинава фестивалот кој ја слави филмската фотографија воведува и документарна програма. А според официјалната информација од организацијата на фестивалот, покрај новините во програмата и локацијата, фестивалот се продолжува за два дена, па неговото траење ќе биде вкупно седум дена односно од 27 септември до 4 октомври.

По најавата на „Утрински весник“ дека „Браќа Манаки“ од годинава се сели во Скопје, следеа реакции од Домот на културата во Битола и од Битолчани дека тие не се согласуваат со ова делоцирање и дека нема да дозволат тоа да се случи. Но, фестивалот зад кој целосно стои Друштвото на филмски работници, кое е и негов основач, ја донесе едногласно оваа одлука на Собранието на Друштвото и според последнава нивна информација, иако претходно не излегоа со прес или било какво објаснување, тоа е веќе завршена работа. И гостите, кои имавме можност да ги сретнеме на другите фестивали, веќе се подготвуваат за престој во Скопје.

Имено, иако неофицијалното објаснување на фестивалот е дека тој не се сели туку дека се одржува во двата града заради проширувањето на програмата и поголемите можности, сепак, факт е дека токму поради капацитетите тежиштето на одржувањето на фестивалот ќе биде во Скопје. Навистина, главната програма ќе оди прво во Битола па во Скопје, а во Битола најверојатно ќе има и свечено отворање и затворање, но се друго сепак ќе биде или ќе мора да биде во Скопје.

А тука влегува и програмата, која покрај документарната исто се воведува од годинава, а тоа е избор на светски хитови. Планот на фестивалот е и програмата на кратки филмови да стане компетитивна. Со други зборови, фестивалот кој беше специјализиран се обидува да биде интернационален фестивал по теркот на другите фестивали. Тоа веќе му дава нов лик, заедно со неговото одвојување од Битола. И уште нешто, сите овие подготовки треба да направат терен токму за следниот јубилеен 30. Фестивал, но каков фестивал ќе имаме по 30-годишна традиција, која дефинитивно и му го донесе поширокиот углед, сепак, останува да видиме. Селењето е готова работа, но дали е тоа позитивен или негативен потег, и покрај сите заложби, ќе покаже единствено времето.

Сунчица Уневска-Утрински весник
 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 797
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1370
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7974
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »