логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Македонскиот филм „Исцелител“, на младиот режисер Ѓорче Ставрески, победи на престижниот Филмски фестивал во Санта Барбара, Калифорнија. Стручното жири, остварувањето го прогласен за најдобар меѓународен филм и тоа во конкуренција на 11 филмови, меѓу кои и филмови номиниран за наградата „Златна палма“ на Канадскиот филмски фестивал, но и филм добитник на специјална награда на Венецијанскиот филмски фестивал. Ова е прв македонски филм-добитник на оваа награда на фестивалот кој годинава се одржа 33-ти пат по ред.


Ставрески, кој покрај режисер се јавува и како сценарист и продуцент, за Гласот на Америка на македонски, изјави дека наградата му значи многу.

„Ова е огромна награда како за мене, така и за нашата земја. Прва за македонски филм на фестивалот во Санта Барбара“, изјави Ставрески.

Вели дека признанието е уште позначајно и поради големата конкуренција на фестивалот.

„Се натпреварувавме во жестока конкуренција со филмови кои претходно учествувале на врвни светски фестивали, како Венеција и Кан. Победивме филм на легендарниот Франсоа Озон чие остварување „Двојниот љубовник“ се натпревуваше во нашата селекција. Тоа се големи имиња чии филмови до вчера ми беше незамисливо да ги видам рамо до рамо со „Исцелител“. Колку е престижен фестивалот, зборува и фактот што неколку дена претходно, на сцената дојдоа да ги земат наградите Пол Томас Андерсон и Кристофер Нолан, а актерката Марго Роби, доби специјално признание за главната улога во „Јас, Тониа“, изјави Ставрески.

Инаку овој филмски фестивал беше и американска премиера на најновиот македонски филм, кој од своето појавување пред три месеци учествуваше на седум меѓународни фестивали и освои три награди, помеѓу кои и наградата од публиката на фестивалот во Солун, и специјалната награда за сценарио на Медитеранскиот филмски фестивал во Брисел.

„Исцелител“, кој е прва македонско-грчка копродукција, е сниман со работен наслов „Тајната состојка“. Во приказната се зборува за механичар, кој немајќи пари да купи лекови, му дава на татко му колач направен од украдена марихуана за да му ги ублажи болките од рак. Меѓутоа, притиснат е од криминалците кои си ја бараат дрогата назад и соседите -душкала кои во него гледаат нова надеж, односно исцелител. Главните улоги ги играат македонските актери Благој Веселинов и Анастас Тановски.


Филмот почна да се снима во септември 2015-та година, а се` беше завршено во септември 2017-та. Во моментов се прикажува во кино-салите низ Македонија.

 

Извор:

https://mk.voanews.com/a/iscelitel-macedonian-movie-film-festival-california/4250134.htmlПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 685
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1161
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6544
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

« »