логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 


Педесеттина филмови од близу триесет држави ќе бидат прикажани на претстојното издание на интернационалниот филмски фестивал Астерфест во Струмица, кој од 28 до 31 мај, по четврти пат се одржува во знакот на независните автори од Југоисточна Европа. Покровители на овогодинешниот Астерфест се Филмскиот фонд и Собранието на Струмица, а генерален спонзор е Космофон. Партнери во релизацијата на Астерфест ќе бидат НУЦК Антон Панов и НУ Музеј Струмица.
Астерфест е единствен фестивал во регионот кој студиозно и континуирано се занимава со профилот на краткиот игран и документарниот филм. Впрочем, за тоа кажува и податокот дека од минатата година, како платформа на Астерфест беше иницирана мрежата на Тивериополската филмска алијанса која, меѓу другото, овозможува и меѓуфестивалска и копродукциска размена на кратки и документарни дела помеѓу 15 држави.
И оваа година програмски ќе се комбинираат ентериерни, но и екстериерни простори кои се поврзани со културното наследство на струмичкото поднебје. Вечерните проекции ќе се одвиваат во НУ Антон Панов и Старото забавиште (некогашно еврејско школо), дневните промоции во Хотел Илинден, а една вечер ќе има проекција и во фасцинантниот амбиент на античката Терма во Банско.
Добитник на единственото признание АСТЕР за високи достигнувања со својот авторски опус во кинематографијата на Југоисточна Европа оваа година е хрватскиот режисер Лордан Зафрановиќ, кој по емигрирањето од својата земја, еден период престојуваше во Париз, а сега живее и работи во Прага. Неговиот портрет ќе се одржи во дворот на Манастирот Вељуса.
Како и претходните години, ќе има седум програмски категории: компетитивната Астердокс, за креативни документарци; Една жена-еден филм; Мери-Дионс; Посвети; Мувиленд, која оваа година е резервирана за Романската кратка филмска форма; Балканска фикција; како и краткиот блок од поновата македонска продукција со делата на младите Марија Апчевска, Фросина Наумовска, Саша Станишиќ, Филип Јовановски и др. Исто така, ќе има и неколку анимирани филмови, како и дела на наши автори кои творат надвор, како на пример Илија Пиперкоски и Ирена Паскали.
Дополнителни наслови од ревијалната видео и ТВ продукција ќе бидат прикажани на локалните телевизиски станици во Струмица, додека трае фестивалот, а ќе биде достапно и ДВ-катчето, за промоција и маркетиншко запознавање со интересни наслови од информативната оф-програма.
На крајот од фестивалот, за најдобрите документарци ќе бидат доделени Златна, Сребрена и Бронзена Потковица, како и Специјалниот Стар Проектор. Од оваа година новитет ќе биде воведувањето на наградата за најдобар краток игран филм, а ќе биде доделено и признание за филм од програмата Мувиленд.
Инаку, ТФА и Астерфест во Струмица  секој последен петок од месецот организираа циклуси на филмски и авторски вечери, во соработка со Кинотеката на Македонија и со Вардар филм, за афирмацијата на националните филмски вредности. Една од нив беше и филмската вечер посветена на режисерот Антонио Митриќески.
Астерфест оваа година ќе биде во знакот на 90 годишнината од првата филмска проекција во Струмица, што неодамна се иницираше преку мултимедијалниот проект Струмица 1918 во реализација на ТФА.
Од насловите кои ги најавува уметничкиот директор на Астерфест Горан Тренчовски, веќе се иститлувани романскиот Студени бранови на Александру Соломон, бугарскиот Проблемот со комарците на Андреј Паунов, словенечкиот Српски шајки на Димитар Анакиев, албанско-грчкиот Компас на Бујар Алимани, полскиот Агњешка на Мартин Гавре, германскиот Замолчи, пеперутко на Ерек Кун, италјанскиот Ван Аморе на тандемот Гермондари-Шпањоли, британскиот Болен на младиот Мајк Ример, асистент на Питер Гринавеј. Од нашите филмови, во ова компетиција е Дома на Ѓорче Ставрески.
Посебна проекција во првата вечер ќе има најдобриот чешкиот документарец Марцела, прикажан на повеќе светски фестивали, прогласен за најдобар европски документарен филм во Севиља. Најголемиот број странски филмови премиерно се прикажуваат во Македонија, а неколку од нив доживуваат и балканска премиера. Меѓународна фестивалска премиера на затворањето на Астерфест ќе има филмот Скали на Илир Харџи. Како своевидно изненадување, филмот Вистинско чудо на Лукас Нола со Раде Шербеџија, ќе биде прикажан како предфестивалски вовед за струмичката публика, вечерта на 27-ми.
Мото на овогодинешниот Астерфест е: безгранични филмски видици.

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 799
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1371
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7976
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »