логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

По премиерата на новиот филм на Херцог во Берлин
Која била Гертруда Бел?

На тековниот Берлински филмски фестивал Вернер Херцог го промовираше својот филм, прв во неговата кариера кој е посветен на една - жена. „Кралицата на пустината“ поседувала неверојатна мешавина на желба за опасна авантура, научни интереси и сочувството за луѓето, а сето тоа зачинето со женски шарм и талент за задкулисни игри.
Родена 1868, англиската писателка, археолог, владин службеник и шпион станала главен играч во градењето на политиката на нејзината земја на Блискиот исток пред и за време на Првата светска војна. Но таа не само што била единствената жена со ваква важна функција за круната на овој чувствителен терен, туку имала и одлични односи со локалците, на кои им помогнала да формираат институции за заштита на сопственото културно наследство, како Националната библиотека на Ирак или Багдадскиот археолошки музеј. Секако, и ова си имало своја политичка цел - Британците сакале од арапските племиња да направат свои сојузници.

Со нејзината диплома од Оксфорд како најдобар студент во класата, Бел зборувала арапски, персиски, француски и германски. Ниска по раст, но крајно пргава, таа имала неверојатен талент за политичко маневрирање и задкулисни игри од кои учеле и повозрасните политичари. Починала на 57 години, немажена и без деца, и била испратена со големи почасти - на нејзинито погреб дошол дури и иранскиот крал. Една од верзиите за нејзината смрт вели дека всушност се самоубила со прекумерна доза апчиња, а како последица на депресија, по смртта на нејзиниот љубовник, женет британски конзул, но и смртта на нејзиниот брат. Во некрологот кој излегол во британските весници се вели:

    „Ниту една жена од ова време не поседува комбинација на квалитети како нејзините - желба за опасна авантура помешана со нејзините научни интереси и знаења, компетенција за археологија и уметност, книжевниот талент, сочувството за луѓето, мажевен полет, здрав разум и практична ефикасност - сето тоа зачинето со женски шарм и романтична душа".


На овогодинешниот Берлински фестивал, којшто е во тек и ќе трае до 15. февруари, беше прикажан филм на Вернер Херцог, „Кралица на пустината", посветен токму на оваа интересна жена. И додека тој во досегашните филмови, свесно или не, постојано следеше екстремни авантури на мажи (Фицкералдо, Лошиот поручник или документарците за Сибир), сега решил дека е време да им оддаде признание на силните жени и на нивните приказни.

„Секогаш мислев дека сум режисер за мажи. Требаше и многу, многу порано да се зафатам со женски ликови. Но сега ми е мило што тоа се случи, и ќе продолжам во таа насока", изјавил Херцог. Неговата екипа пак му била благодарна што сега работеле во „нормални" контексти, како Мароко, Јордан и Британија, а не во екстремни услови како Амазонија или Антартика (каде бил сниман неговиот документарец Средби на крајот на светот). Главната улога, ликот на Бел, го игра Никол Кидман, нејзиниот љубовник Џејмс Франко, а критичарите го нарекоа филмот „шармантен" иако беа разочарани од отсуството на приказна за лудило и опсесија којашто вообичаено постои во филмовите на Херцог.

Извадок од филмот:

Извор:  http://off.net.mk/bookbox/koja-bila-gertruda-bel

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 802
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1375
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 8008
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »