логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

Фестивалот ќе биде отворен на 29 март со филмот „Покајание“ на Џо Рајт кој го освои „Оскарот“ за музика

Катерина Богоева

Годинешното, единаесетто издание на Скопскиот филмски фестивал ќе започне на 29 март во 20 часот во киното Милениум, со прикажување на британско-францускиот филм „Покајание“ на режисерот Џо Рајт. Истата вечер, во киното Рамстор 1 во истиот термин ќе бидат прикажани францускиот филм „Сведоци“ од режисерот Андре Тешин, а по него и „Ноќна стража“на Питер Гринавеј. Фестивалот ќе трае до 6 април, а дел од филмовите публиката ќе има можност да ги види и во киното Рамстор 2.

Освен посочените филмови предвидени за прикажување на денот на отворањето, организаторите на вчера одржаната прес-конференција им го свртеа вниманието на новинарите и на филмот „Лавови за јагниња“, чиј режисер е Роберт Редфорд кој заедно со Мерил Стрип и Том Круз толкува една од главните улоги, но и на „Девојката пресечена на пола“ во режија на Клод Шаброл. Од програмата на авторски филмови, меѓу другите, беа издвоени и „По венчавката“ на Сузан Биер и „Џуно“ на Џејсон Рајтман.

Годинава освен досегашната понуда на документарните и анимираните филмови, на кратките филмови, на програмата „Sound and fury“ во која ќе биде прикажан и филмот „Глас“ - портрет за Филип Глас во 12 дела, новина е програмата „Миднајт“, во рамките на која ќе бидат прикажани хорор филмови меѓу кои и американскиот „Вива“ на Ана Билер.

„Мал дел од филмските проекции ќе бидат на ДВД и ќе бидат прикажувани само во киното ’Рамстор‘. Најголем дел од анимираните филмови се во таков формат како и 80 насто од документарните филмови што ние, како сеуште мал фестивал можевме да ги добиеме“, изјави вчера директорот на продуцентската куќа „Наше маало“ Иво Антов, коорганизатор на фестивалот и посочи дека цената на билетите за ваквите филмови ќе биде пониска од цената за останатите која ќе изнесува 120 денари.

Во вториот дел од Скопскиот филмски фестивал ќе гостуваат неколку значајни имиња од областа на филмот и филмската музика.

На 30 март композиторот Никола Коџобашија во Мултимедијалниот центар „Мала станица“ ќе одржи работилница на тема „Филмска музика и како тоа се прави“ по што вечерта е предвиден и негов настап со групата „Проект жлуст“ во истиот простор.

Најавено е и гостување на експертот за интелектуална сопственост Џозеф Бек кој во Кинотеката на Македонија на 2 април ќе одржи отворено предавање на тема „Пиратерија и авторски права“, а неколку дена претходно, на 31 март во Царинската управа треба да биде одржана и тркалезна маса „Пиратеријата во филмот и како против тоа“.

Во Кинотеката почнувајќи од први април во 20 часот ќе биде прикажана и ретроспектива од пет филма на еден од великаните на филмската уметност, Виторио де Сика.

На тема „Комуникации“ Скопскиот филмски фестивал со партнерска поддршка на мобилниот оператор ВИП, годинава организира и посебна програма со натпреварувачки карактер за едноминутни кратки филмови, каде можат да учествуваат и автори со филмови снимени со мобилни телефони или камери. Конкурсот е отворен до 28 март, а се очекува до стартот да пристигнат повеќе кратки, едноминутни дела.

Меѓу најавените гости на фестивалот е и хрватскиот режисер Далибор Матањиќ кој во Скопје во оваа прилика треба да одржи и предавање посветено на неговата работа поврзана со изработката на рекламни видео спотови, а се очекува пред заинтересираната публика за време на одржувањето на фестивалот да бидат претставени и други имиња од областа на филмската уметност.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 898
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 976
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1599
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

БЕСЧУВСТВИТЕЛНОСТА КОН ГРЕВОТ

Мораме да го слушаме Господ и да го правиме она што Господ ни заповеда и тогаш нема да ни требаат чуда за да веруваме! Верата доаѓа од срцето! Кога човек...

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

o. Горан Стојчевски - Испуштените црвени слова да ги надополниме со живот

Она за што друго сакав да споделам, е за стравот во светот од сè и сешто и барањето на еликсирот за вечен живот или поточно долгоденствие за нас „емигрантите од...

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

Митрополит Струмички Наум:Покров на Пресвета Богородица (13.10.2022 )

    Богочовекот Исус Христос воспоставува, за нас, духовно правило да бараме од Него нешто душеполезно во име на Некој што неизмерно Му значи. Нема ли Он Самиот прв да го...

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

ГОВОР НА ЕПИСКОПОТ ХЕРАКЛЕЈСКИ Г. КЛИМЕНТ НА ТРИБИНАТА „КАКО ДА СЕ РАДУВАМЕ ВО ВРЕМЕ НА КРИЗИ“

 Денес, во времето на една општа криза што го допира секој сегмент од живеењето на луѓето, темата за радоста е значајна и актуелна. Сама по себе, темата не е нова,...

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Митрополит Тимотеј: † ВОЗДВИЖЕНИЕ НА ЧЕСНИОТ И ЖИВОТВОРЕН КРСТ - КРСТОВДЕН

Честопати може да се слушнат прашања од наши верници за значењето на овие зборови. Што значи да се земе својот крст? Секој човек има свој крст и тој ќе го...

« »