логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 Библиските теми, кои последниве години ги окупираа холивудските режисери, наскоро ќе ги добијат и своите конечни верзии

 

  Расел Кроу во „Ное“

РЕЛИГИЈАТА ПОВТОРНО ИНСПИРАЦИЈА ЗА ХОЛИВУД
Два религиски ретро-филма што имаат претензии да ја постигнат старата слава на библиските блокбастери од 1940-тите и 1950-тите години ќе се најдат пред публиката годинава и, според британски „Гардијан“, ќе привлечат најмногу гледачи во кината.

Истовремено, за местото на новиот Чарлтон Хестон ќе се натпреваруваат Расел Кроу и Кристијан Бејл, ѕвездите на филмовите „Ное“ на Дарен Аронофски и „Егзодус“ на Ридли Скот. Во новиот филм на Аронофски, покрај Кроу, играат и Џенифер Конели, Ема Вотсон и Ентони Хопкинс.

Режисерот на филмовите „Борач“ и „Црниот лебед“ изјави дека основата на филмот е во библиската верзија, која е запишана во „Книгата на постанокот“. Сепак, според она што може да се види на постерите и во првите трејлери, Кроу го игра Ное како „човек што се обидува да го спаси своето семејство изговарајќи го зборот почнува“, кој традиционално се употребува во модерните научнофантастични и апокалиптични филмови.

Оние што имале можност да ги погледнат првите снимени материјали за „Ное“ велат дека филмот всушност слободно ја прераскажува приказната за Ноевиот брод, која прераснува во политички и еколошки памфлет.

- Ако очекувавте верна верзија за најголемиот морепловец во историјата, приказна за избавувањето и за поклонувањето пред Бога, ќе бидете разочарани. Древниот свет е претставен како испукана земја и темно небо, кое не дава дожд - а сето тоа е предизвикано од човековото непочитување на околината - пишуваат филмските критичари.

Како неолитскиот човек можел да предизвика олку катастрофална климатска промена без злокобни емисии на јаглероден диоксид не е објаснето, напишал сценаристот Брајан Годава, кој имал увид во една верзија на сценариото на Аронофски.

Од друга страна, во средиштето на новиот филм на Ридли Скот е приказната за излегувањето на Евреите од Египет. Во филмот „Егзодус“ играат Кристијан Бејл како Мојсеј и Џоел Еџертон како Рамзес Втори, а во актерската екипа се и Сигурни Вивер, Бен Кингсли, Џон Туртуро.

Премиерата е закажана за крајот на годинава, а со оглед на тоа што снимањето сѐ уште е во тек, не се знае што може да се очекува од овој филм. Сепак, јасно е дека и во овој случај технолошкиот напредок на седмата уметност ќе има важна улога, барем во текот на сцените на разговорот на Мојсеј со Бог, кој зема форма на грмушка во оган, или моментот на преминувањето на Црвено Море.

Но со кој дел од Светото писмо и да се занимава, „Библијата по Холивуд“ секогаш предизвикува многубројни контроверзии и армија незадоволни гледачи.


„Ваквите приказни секогаш предизвикуваат контроверзии, бидејќи некои луѓе многу страсно ги прифаќаат“, вели филмскиот новинар Андру Стјуарт и додава, „дали овие филмови на некои луѓе нема да им се допаднат? Апсолутно“. -Нова Македонија

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 797
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1369
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7972
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »