логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

  03_Franc_poseta-320

 
Четврток, 27 Јуни 2013 12:01
Mинистерката за култура оствари средба со Натали Стриф, одговорна за Фондот за помош на светскиот филм во рамките на Францускиот институт во Париз

Mинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска во просториите на Министерството за култура оствари средба со Натали Стриф, одговорна за Фондот за помош на светскиот филм во рамките на Францускиот институт во Париз. На средбата, на која присуствуваа амбасадорката на Франција во Република Македонија Лоренс Оер, филмскиот критичар и поранешен уредник на „Cahiers du cinéma" Жан Мишел Фродон и директорот на Филмскиот фонд на РМ Дарко Башевски, се разговараше за можностите за продлабочување на соработката во областа на филмската дејност меѓу двете земји.

04_Franc_poseta-640
-Најпрвин сакам да нагласам дека госпоѓа Стриф раководи со една исклучително значајна институција од филмската дејност во Франција. Станува збор за „World Cinema Support“, која всушност e наследник на „Fonds sud cinéma“, а тоа е институцијата со која претходно нашите филмски уметници имаат остварено добра соработка. Од огромно знаење е што македонските филмови „Мајки“ на Милчо Манчевски и „Јас сум од Титов Велес" и „Како убив светец" на Теона Митевска имаат добиено средства токму од овие фондови - рече Канческа-Милевска. Таа истакна дека на средбата се разговарало и за активностите што се преземаат на полето на филмската дејност која е високо позиционирана во агендата на Министерството за култура и на Владата на Република Македонија.

Канческа-Милевска појасни дека во периодот од 2008 до 2013 година преку Филмскиот фонд се завршени 62 проекта, а во моментов се чекаат премиери на 9 нови филмови. Таа информираше и за новините во Законот за филмска дејност, со кој се предвидува основање на агенција за филм, за воведувањето на правото на поврат на средства во износ од 20 проценти од реалните бруто-трошоци направени за квалификуваните услуги за реализација на филмски, односно телевизиски проект во Република Македонија, како и за проектот за изградба на филмски студија кој ќе се реализира со јавно приватно партнерство.

 05_Franc_poseta-640

 Извор: МИнистерсвто за култура на РМ

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 797
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1370
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7974
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »