логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Тука треба да зборуваме за нештата што ќе си заминат ако останеме без интернет, но самата помисла е едноставно пре-шокантна за сите нас. Затоа ќе провериме, без што би можеле да останеме ако некој одлучи да го изгаси „Фејсбук“

1. Ќе останеме без поголемиот дел од своите пријатели

Тоа е вистина. Сите оние две ипол илјади луѓе би исчезнале од нашите животи. Би останале само неколку, оние од средно училиште, а тие веќе ни здосадија, знаеме се за нив и нивните профили. Каде се запознавале луѓето, додека немаше интернет (освен во средно училиште, нели?!), тоа и понатаму останува мистерија.

2. Ќе треба да најдеме некое хоби или само ќе се навлечеме на некои тешки дроги

Сето тоа слободно време кое ќе ни остане без интернет и „Фејсбук“ ќе треба да го потрошиме на нешто. Но. не сакаме сите да се занимаваме со некое хоби, собирање на маркици е пропаднат бизнис, тие не можат да се залепат на електронска пошта, така што тешките дроги се полесна опција. Контактирајте го Вашиот фармацевт за можноста за купување и употреба.

3. Или сето тоа слободно време би го искористиле за завршување на студиите и наоѓање на работа

Ова е непопуларно решение кое бара напуштање на куќата. Тоа не е нешто што сакаме да го направиме, но би можеле да бидеме принудени, така што подобро да се подготвиме. Првиот чекор е да се најде соодветна облека, не можеме да го направиме тоа во шорцеви. Вториот чекор, да го најдеме патот до факултетот... По ѓаволите, што ако интернетот не функционира? Како ќе најдеме мапи и правци?!

4. Паниката кој би ја блокирала работата во канцелариите на најмалку половина ден

Бидејќи ние немаме работа, ова не ни влијае премногу. Но, можеме да ги замислиме сите оние кои се затрупани во канцеларии, кои немаат што да работат, бидејќи „Фејсбукот“го нема повеќе. Разговорот оди на следниов начин: „Еј, кој го прекина Фејсбукот? - Јас последен пат го користев, но мене ми функционираше. - Сега не функционира. - Невозможно! - Да, да погледни! -Срање! – Викни го „Ај-Ти“! - Не, не само нив, тие се група „тролови“! - Aaaaaa, и што сегааааа !!!!"

5. Би имале сериозни проблеми со справување на нештата во сопствениот живот

Кога веќе конечно ги собравме сите настани на кои сакаме да одиме, музиката што сакаме да ја слушаме, филмовите што сакаме да ги гледаме, луѓето кои сакаме да ги имаме во својот живот, сега сето тоа го нема. Знаеме ли нечиј телефонски број напамет? Како сега ќе се поврземе со она што е важно?

6. А да не зборуваме за следење на животите на другите луѓе

Да ја продолжиме претходната мисла, полна со чувство на паника: Сите оние родендени што сега ќе пропуштиме да ги честитаме! Што ќе речат луѓето за нас? Како да се справиме со недостигот на љубомора што се јавува кога ќе погледнеме во нечиј фото албум и ќе сфатиме колку нивниот живот е поубав и исполнет со патувања во Париз, Будимпешта, Малдиви ...

7. Шансите да започнеме сериозна врска, сериозно би се влошиле

Како што е нагласено чувство на сексуалната ранливоста на тој начин стануваме потенцијално опасни за животната средина. Сериозно, постои ли подобар доказ од ова во однос на позитивниот ефект на интернетот и „Фејсбук“ на нашиот општествен и сексуален живот? Ха! Вие научници што не проучувате, што ќе кажете сега!?

8. Светот би се намалил на големината на нашата соба

Нашата соба можеби е мала, но содржи многу нешта кои што несакаат да се видат. Во темните агли се сокриени работи од кои се плашиме во ноќта ... Дали ова значи дека ние навистина треба да одиме надвор? Таму има и повеќе други работи од кои се плашиме...

9. Би сфатиле дека „боцкањето“ на „Фејсбук“ е прилично блесав начин за започнување на дружење

Па, сите ние сигурно сме се обиделе да го направиме тоа во кафуле, во јавен превоз, на училиште, факултет, работа, и сме искусиле дека луѓето поинаку го доживуваат прободувањето со прст. Низ сите тие штрекнати лица, глупави насмевки, закани и шлаканици, можеме да видиме како сме можеле да го направиме тоа поинаку. Сигурно постои начин.

10. Би се вратиле назад на „World of Warcraft“, како извор на бесмислена забава

Ако веќе сакате да го потрошите својот живот, тоа е најдобро да се направи на бојното поле или во пустелија со остварување херојски дела. И толку многу пати додека сета таа т.н. реалност околу нас не стане рушевина од цивилизацијата и живот каков што го знаеме, а во нашиот ум не доаѓа мисла за тоа каков е животот некаде пошироко....надвор.

Извор: МногуПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »