логоFacebookTwitterYouTubeeMail


11 април 2011

 


Од кога градоначалникот Катсунобу Сакураи, постави видео запис со апел за заборавениот град, на жителите на Минамисоми стигнува помош и поддршка

СЕ започна како очајнички повик за помош искажан во објектив на мала, куќна дигитална камера од страна на градоначалникот на опустошениот и заборавен јапонски град, кој апелот го „постави“ на интернет. Слично како кога се остава порака во шише и се фрла во океан.

Во видео записот долг 11 минути, градоначалникот Катсунобу Сакураи ја опишал состојбата во Минамисоми чии жители го поминуваат животот внатре меѓу ѕидовите дома, по наредбата на јапонската влада да не излегуваат надвор поради радијацијата. Градот кој пред 11 март имаше околу 75.000 жители, сега е „град на духови“. Бидејќи се наоѓа 24 километри од оштетената нуклеарка, градот официјално е внатре во опасната зона која се протега на 30 километри од Фукушима, но и надвор од „зоната на евакуација“ која е 20 километри. Жителите се одлучија да останат, а во првите две недели по земјотресот и цунамито над 50.000 луѓе заминаа, беа на раб на глад.

- Оставени сме и заборавени од сите и јас преку оваа порака ве молам, како градоначалник, да ни помогнете – рече Сакураи во камерата. Претходно Минамисома исчезна и од сите вести, бидејќи телевизиските екипи кои се наоѓаа во градот се одлучија да си одат.

Видео записот се наоѓа на „Ју Тјуб“ од 24 март и до четвртокот имаше над 200.000 луѓе кои го гледале. Телефоните постојано звонат, повеќето повици доаѓаат надвор од Јапонија. Минамисоми почна да прима стотици кутии со прехранбени производи, најчесто од поединци. А потоа почнаа да помагаат и луѓе кои се во официјални служби во Јапонија.

- Просто е неверојатно колку „донатори“ изјавија дека за нашите проблеми слушнале благодарение на интернет и таа порака се покажа како пресвртница во борбата да преживееме – вели градоначалникот Сакураи. После се, градот Минамисома одлучи да се врати во живот. Иако препораката гласи да се остане внатре во домовите, жителите се одлучија да ја игнорираат. Почнаа повторно да се отвараат продавниците и бензинските пумпи. Некаде може да се видат и возила на главните улици. Дури и еден суши ресторан повторно е отворен, иако сопственикот вели дека му доаѓа малку риба и тоа уловена од сосем други брегови.

- Состојбата во градот е поинаква – вели Сакураи. – Дури моравме да додадеме текстуална порака на оригиналниот видео запис, во која ги обавестуваме волонтерите да не доаѓаат бидејќи се уште постои опасност од радијација. А сега ни доаѓаат камиони со храна и гориво, иако некои компании се уште одбиваат да дојдат во самиот град. вз/ссм/9:46

Вечерње новости - Белград

 http://www.mia.com.mk/default.aspx?lId=1

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4505
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 572
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »